15 Май 2024сряда12:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Фармацевтични фирми искат МЗ да преразгледа обществената поръчка на лекарства

Здравето на много хронично болни е застрашено, алармира пациентска организация

/ брой: 193

автор:Аида Паникян

visibility 170

Организацията на процедурата на централизирано договаряне на лекарства ще доведе до дестабилизиране на сектора, а оттам и до ограничаване на достъпа на българските пациенти до нужната им терапия. Това прогнозират в отворено писмо до премиера и здравния министър в оставка, директора на ИАЛ и председателя на парламентарната Комисия по здравеопазване организации на фармацевтични фирми. ДУМА припомня, че преди дни МЗ обяви обществена поръчка за централизирано договаряне за 1,2 млрд. лв. за лекарства за болниците.
От фармабизнеса подкрепят усилията на МЗ да подобри ефективността на разходване на публични средства, но искат гаранции за свободната и лоялната конкуренция на пазара и непрекъснатия и безпроблемен достъп на българските пациенти до лекарствена терапия. "Липсват критерии за подбор на включените в обществената поръчка за 2 години напред лекарствени продукти", пише в писмото. Условията на процедурата ограничават сериозно конкуренцията, не само заради липса на равни права на участие на всички продукти от ПЛС, но и поради ограничаване възможността за представяне на варианти на оферти в рамките на една номенклатурна единица. Притеснителен е опитът за определяне на централно ниво на максимални количества за всяко международно непатентно наименование (INN), които да се закупуват от лечебните заведения за период от 2 години.
Според бизнеса сериозна е опасността да бъде ограничаен достъпът на пациентите до лекарства.
Фармацевтичните фирми, обединени в Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България - ARPharM, Българската асоциация на търговците на едро с лекарства - БАТЕЛ, Българската генерична фармацевтична асоциация – Бгфарма, и Американската търговска камара в България (AmCham) заявяват, че  са готови за намирането на партньорско и работещо решение.
От 1 януари 2017 г. много диспансерно болни пациенти ще се наблюдават и лекуват само от общо практикуващи лекари, които обикновено нямат нужната специалност. Пациентите ще бъдат изпращани при специалист само по личната преценка на джипито. Това алармират от пациентски организации "Заедно с теб". Те припомнят, че промените са заложени в Наредба 8 за вида и периодичността по диспансеризация на лица над 18 години. От "Заедно с теб" са категорични, че се ограничава достъпът до специалисти на големи групи пациенти.
В случаите, в които пациент над 18 г. е със заболявания в един клас, но с различни кодове по Международната класификация на болестите (МКБ), диспансерното наблюдение ще се извършва изцяло от личния лекар, независимо че за едни заболявания той подлежи на наблюдение при специалист, а при други при джипито. От пациентската организация настояват да се върнат възможностите диспансеризираните пациенти да имат гарантирано право на минимум един преглед годишно при специалист по тяхното заболяване.

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 138

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 139

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 137

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 139

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 115

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 127

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 134

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ