05 Май 2024неделя20:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

До 90% са измръзнали някои сортове череши в Кюстендилско

/ брой: 14

автор:Дума

visibility 23

Между 70 и 90 процента са измръзванията при различните сортове череши в Кюстендилска област. Това е в резултат на продължилите минусови температури от последните дни, показва проверка на специалистите от Института по земеделие в областния център, предаде БНТ. Оттам са установили още, че най-малко са засегнати ябълките и сливите - до 30 процента.
Минусовите температури като тази година са явление, което се случва периодично през около 30-40 години в Кюстендилския регион, казват специалистите от Института по земеделие. На 8 януари температурата в региона е била над минус 27 градуса. Овошките от череши не са измръзнали напълно, защото пъпките са били в дълбок покой.
Директорът на Института по земеделие в Кюстендил Димитър Домозетов разказва, че при черешата, ако 30-35% от плодните пъпки са запазени, добивът е добър. Тук са запазени по 10%, което значи, че реколтата ще бъде частично компрометирана. Предположения дали тези студове ще доведат до повтаряне на слабата черешова реколта от миналата година все още не могат да бъдат направени, категорични са специалисти.
Заради ниски температури миналата пролет почти 90% от реколтата от череши в Кюстендилска област беше унищожена. Това се отрази както на качеството, което беше много по-лошо от предходни години, така и на цената. На едро плодът се търгуваше с 40 ст. за килограм повече, а по пазарите на дребно се продаваше над 2 лева за килограм.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1600

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1696

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1836

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1520

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1534

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1770

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1544

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1690

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ