16 Май 2024четвъртък01:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

МОН и БАН заедно ще правят стратегията за наука

Нефелният документ, създаден при Кунева, ще бъде преработен преди формирането на новия парламент

/ брой: 22

автор:Велиана Христова

visibility 54

МОН и БАН заедно ще доработят Националната стратегия за развитие на научните изследвания, "По-добра наука за по-добра България, 2025". За това се договориха служебният министър проф. Николай Денков и председателят на БАН акад. Юлиян Ревалски, съобщиха от министерството вчера.
Въпросната стратегия е сред най-спорните документи, създадени по време на министерстването на Меглена Кунева. В първоначалния й вариант тя бе съставена от три части, които се разминаваха помежду си, а финансовите изчисления бяха тотално объркани. В проекта науката бе изцяло подчинена на иновационната стратегия на икономическото министерство и на пазарните принципи. Проектът събра убийствени критики от страна на научната общност, след това бе доработван, но последен вариант така и не бе огласен публично, което не попречи той да бъде внесен и одобрен в предишното правителство. Документът се появи в 43-то Народно събрание, но не стигна до обсъждане дори в комисията по образование и наука.
Проф. Денков и акад. Ревалски се разбраха да използват времето до формирането на следващия парламент, за да доработят стратегията. Приемането й в НС е едно от предварителните условия за стартиране на оперативната програма за наука и образование, което не бе изпълнено при Кунева и създаде риска Брюксел да не одобри евросредствата по нея. В стратегията трябва да се формулират конкретни цели и да се посочат начините за тяхното постигане, единодушни са двамата. Председателят на БАН предложи един от приоритетите да бъде задълбочаването на връзките между БАН като основен научен център в страната  и висшите училища, в които се работи наука. Предстои среща на ръководството на БАН със Съвета на ректорите, на която ще бъдат обсъдени възможностите за сътрудничество между учените и университетите. В последните 3-4 години обаче Съветът на ректорите не оповестява своите заседания и де факто работи на тъмно, извън всякаква публичност. Неведнъж в предишния парламент бяха внасяни становища от името на Съвета на ректорите, изразяващи единствено мнението на тогавашния му председател проф. Ваньо Митев. Ситуацията не се промени и след това.
Сред важните цели в Националната стратегия за научните изследвания ще бъдат също кариерното развитие на учените, привличането на млади учени и на учени от чужбина, твърдят от МОН. Задължително е постигането на целите в стратегията да бъде обвързано с определен финансов ресурс, смята министър Николай Денков. Той акцентира върху необходимостта финансирането да бъде обвързано с постигнатите научни резултати и апелира БАН да бъде активна в търсенето на допълнителни средства за изследвания от отрасловите министерства и други извънбюджетни източници. Стратегията е златен шанс да се разработи добра концепция, която да очертае ясна посока за развитие на научните изследвания през следващите години, смята проф. Денков.
 

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 477

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 511

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 558

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 546

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 487

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 524

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ