Асенов с купа "Странджа"

Боксьорите с четири златни и общо 13 отличия в зала "София"

Владимир Николов

27. Февруари 2017 , брой: 40   430   0

Даниел Асенов (52 кг) заслужи купа "Странджа". Европейският шампион от Самоков 2015 доминира във всичките си мачове в зала "София" и заслужено грабна престижното отличие. На финала известният с прозвището "Тайсъна от Кукорево" наби Джунгуан Ху (Кит) с 5:0 (29:28, 30:27, 30:27, 29:28, 29:28). Българинът сломи китаеца на финала на турнира и миналата година. Впоследствие Ху се окичи с бронз на Олимпиадата в Рио.
"Щастлив съм, че победих. Показах най-доброто до момента. Мисля, че със Станимира Петрова се справихме успешно. Благодарение на треньорите има такива резултати. Надявам се занапред да жънем още по-големи успехи. Тази година имаме европейско и световно и на тях се надявам най-малко на медали", каза Асенов.
В 68-то издание на надпреварата България заслужи общо 13 медала. Със злато се окичиха още Тинко Банабаков (49 кг) и Петър Белберов (+91) при мъжете и Станимира Петрова (54) при жените. Със сребро останаха Габриела Димитрова (51), Деница Елисеева (60), Айрин Исметов (64), Арман Хакобян (75) и Кристиян Димитров (91). А след загубите си на 1/2-финалите в събота трети са Златислава Чуканова (51), Джоана Нуамеруе (64) и Стефан Иванов (56).
Това обаче е пореден успех за българския бокс, който класира най-много състезатели на финалите от общо 32 участващи страни от всички континенти.
При най-леките Банабаков победи Кириан Макдоналд (Вбр) с 3:2 (27:30, 28:29, 29:28, 29:28, 29:28). При свръхтежките Белберов се справи с Иван Верязов (Рус) с 4:1 (30:27, 30:29, 29:28, 30:27, 30:27). Петрова успя да отсрами жените, след като на финала би мъчно Анна Алимарданова (Азе) с 3:2 (29:28, 30:27, 30:27, 28:29, 27:30).
"Това ми е третото злато на "Странджа". С победата над азерката все едно защитих европейската си титла. Доволна съм. Финалът беше труден, но човек винаги се учи. Това ми беше първата стъпка към Олимпиадата", каза Петрова.
В другите финали с родно участие Димитрова бе с класи под Вирджиния Фукс (САЩ) и падна с 0:5. Елисеева също се срина срещу Джунхуа Юн (Кит) - 0:5, както и Исметов. Той беше безпомощен срещу Ховханес Бачков (Арм) - 0:5. След това Хакобян също не успя да вземе точка от Турсинбай Кулхмет (0:5) а Димитров падна от Уладзислау Смиахлиткау (Блрс) с 1:4.
За пръв път обаче в съвременната история на надпреварата страната ни класира толкова много финалисти. Преди това най-много представители в спора за отличията сме имали през 2011 г., когато за пръв път участват и жените. Тогава от 8 състезатели 7 стигат до златните медали. Миналата година България имаше 7 представители на финалите, трима от които спечелиха титлите.
В това издание на "Странджа" приходите от билети отидоха за премии за най-добре представилите се български боксьори.

Спортният министър проф. Даниела Дашева поздравява носителя на купа "Странджа" Даниел Асенов