26 Април 2024петък02:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пак проблем с европрограмата за наука

Електронната система за подаване на проекти се задръсти от огромните обеми на документацията

/ брой: 43

автор:Велиана Христова

visibility 37

Интернет проблем е възникнал в последния ден за кандидатстване с проекти за центрове за върхови постижения и за компетентност по оперативната програма на МОН за наука и образование (ОПНОИР). Крайният срок бе 28 февруари, когато до 19 ч. учените трябваше да изпратят електронно проектите си в системата ИСУН, поддържана от Централното звено по всички програми в МС. Учени обаче алармираха в редакцията, че след 16.30 ч. ИСУН е блокирала и не е приемала изпращаните проекти. По тази причина много екипи не успели да изпратят проектите или пък само части от тях успели да пробият към ИСУН.
Електронното подаване на проектите е трудно поради огромния обем на файловете - един проект може да съдържа до 1000 файла, всеки от които до 100 мегабайта. Трябвало е на български и английски да се подават хиляди страници документи за по 100-200 души участници - пълни списъци на публикации и цитати (някои имат по 6000), дори превод на трудовите книжки. Според авторите на проекти те са пращали средно по 500 файла, като всеки от тях се пуска в системата отделно и накрая се потвърждава целият проект. Във вторник системата ИСУН непрекъснато сe задръствала за по 10 минути, а накрая съвсем спряла да приема, изпратените файлове се връщали с надпис "грешка". Оказва се, че системата връщала документи с формат zip и искала да се преобразуват в rar. Естествено е, когато всички подават проектите си в последния момент, ИСУН да се задръсти. Някои от учените успели да подадат част от документите, друга част - не, а след крайния час на 28 февруари ИСУН е затворена и сега пратените файлове висят неизвестно къде из пространството, негодуват изследователи.
На запитване на ДУМА обаче вчера от МОН отговориха, че е извършена проверка от техническия екип на МС, който поддържа ИСУН, и не е установен срив в системата - във вторник тя е приемала данни без прекъсване. Само три сигнала за технически проблеми били получени в МОН. Очевидно е обаче, че огромното количество материали, пратени едновременно, са запушили системата. Интернетът, ползван от МС, е твърде бавен - до 20 пъти по-бавен от тези във вузове и институти, което също поражда проблем, казват преподаватели.
Общо 44 проектни предложения са подадени за изграждане на научни центрове, обобщиха от МОН. 11 са проектите за центрове за върхови постижения, за които безвъзмездната помощ от ОПНОИР е общо 200 млн. лв. За центрове за компетентност кандидатстват 33 екипа, бюджетът за това е 150 млн. лв.
Всички кандидати, които не са успели да подадат проектите си в срок поради технически трудности, могат да подадат сигнал до Главна дирекция "Структурни фондове и международни образователни програми" в МОН, съобщиха оттам. Сигналите трябва да бъдат придружени с подробно описание на проблема и всякакви налични доказателства, например регистри с часа на изпратените, но непристигнали в ИСУН документи. Всеки случай ще бъде проверен конкретно, твърдят от МОН.


Намаляват приема за икономисти, вдигат субсидията

МОН ще намали приема за студенти в Икономика, Администрация и управление за новата учебна година, но от началото на 2018 г. ще увеличи издръжката на един студент в тези направления. За това са се разбрали проф. Денков и ректорите на вузове, в които се преподават икономики. Реализацията на икономистите от някои вузове е под 30%. Постановлението на МС за отпуснатия прием за тази есен трябва да се появи до 30 април. МОН ще одобри прием, покриващ 60 на сто от броя на абитуриентите.

 

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ