01 Юни 2024събота22:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

В Добричко очакват добри добиви на зърно

/ брой: 75

автор:Дума

visibility 30

Очаква се тазгодишната реколта пшеница в Добричко да е около 450 килограма от декар според експерти от Областната дирекция "Земеделие". Около 50 на сто от полетата с посеви са в много добро състояние, смятат специалистите. Близо 45 на сто от полетата с посеви са в добро състояние, а 5 на сто - в средно. В Добричкия регион, в който се произвежда най-много пшеница в страната, площите през тази стопанска година надхвърлят 1,2 млн. дка.
От ечемика също се очаква добра реколта - според първата прогноза около 400 килограма от декар. От масивите с фуражната култура 45 на сто са в много добро състояние, а останалите - в добро.
Земеделските производители се надяват на повече дъждове и за пшеничните масиви и пролетните култури. Заради обичайното засушаване през май, когато е вегетацията на слънчогледа, сеитбата на маслодайната култура вече започва по-рано. Новите хибриди от чужди селекции могат да се сеят още при 8-9 градуса температура на почвата. Тази пролет площите със слънчоглед в Добричко могат да отбележат лек ръст и да достигнат около 900 хил. декара, като 50 на сто от полетата вече са засети. Причината е добрата рентабилност от маслодайната култура през миналата стопанска година, когато тон семе се е търгувало за 690 лева, каза председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Костадин Костадинов. В момента пшеницата се търгува за 300-310 лева за тон и търговията е замряла, информира Кирил Жендов. През миналата стопанска година в Добричкия регион бяха добити 671 хил. тона пшеница, като земеделските стопани не се наемат да кажат колко зърно има още в хамбарите.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 755

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 666

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 787

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 736

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 951

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 713

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 725

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 753

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 733

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ