20 Април 2024събота00:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Наука

Няма такава държава!

Уникален тракийски паметник бе оставен да потъне в разруха, вместо да стане печеливша туристическа атракция

/ брой: 79

автор:Велиана Христова

visibility 1089

Никога не съм си представяла, че забележителен паметник като кромлеха при Старо Железаре ще бъде оставен да загине. През 2004 г. пътувахме дотам с проф. Александър Фол и археолога доц. Георги Китов, който бе разкрил кромлеха две години преди това. И двамата бяха категорични, че уникалното тракийско съоръжение, което Китов датира към VІ в. пр.Хр., е имало култово предназначение и представлява древна астрономическа обсерватория. Кромлехът (големи камъни, подредени в кръг) беше наистина впечатляващ. След това някои оспориха астрономическата хипотеза, предпочетоха да обявят Старо Железаре за класически кромлех от типа на Стоунхендж, но в науката е така - правят се предположения, спори се, търсят се доказателства, за да се установи истината. Не за това ми е думата.
Преди дни Нова телевизия показа в репортаж състоянието на паметника днес - 15 години след откриването му. Триметровите камъни са съборени, някои липсват, всичко е обрасло в треволяци и боклуци. Подобно съоръжение в България няма, кромлех с по-ниски камъни е известен само при... Но кромлехът в Старо Железаре е единственият в света, който е бил засипан и затрупан под могилен насип още по времето на тракийските царе от племето одриси, на чиято територия се намира. Засега учените още нямат категорично обяснение за предназначението на съоръжението и за причината, поради която е бил затрупан. Има хипотеза, че е укрит по времето на войната на одрисите с персите.    
След разкриването на археологическия паметник имаше някаква програма, по която бе поставено временно защитно покритие с навес и дървени летви, но то издържа малко време. Във всяка друга държава подобен извънредно рядък за Европа паметник би бил незабавно обгрижен и превърнат в атрактивен туристически обект - национално богатство и повод за гордост. Не би. У нас само тонове приказки се приказват за културен туризъм, но как се прави той, наистина на никого не му пука. Оправданието, разбира се, е: няма пари. А причината е незаинтересоваността от страна на държавните институции. Ето затова уникален археологически паметник, запазен в течение на 2600 години досега, е превърнат в ровина и пущинак. Нали се сещате, че и иманярите не са му простили.
През 2010 г. тогавашният министър на културата Вежди Рашидов тържествено даде обет пред парламента, че ще уреди статута на паметника според Закона за културното наследство и ще бъдат взети всички мерки за опазването му. Дрън-дрън. Преди повече от 10 години гражданско сдружение се опита да събира пари за спасяването на кромлеха, за възстановяването и превръщането му в туристически обект, но начинанието не стигна доникъде. Миналата година в Националния археологически институт с музей при БАН бе решено да се подновят разкопките на територията около кромлеха - при т.нар. Чолакова могила, но пари ли пак нямаше, друга ли бе причината, и с това нищо не стана.
Просто няма такава държава. Тя от доста години е най-бедната държава в Европа по една основна причина - защото властта в тази държава не се интересува от ценности, тя се интересува от интереси.

Снимка Георги Китов
Кромлехът при Старо Железаре, 2004 г.

Снимка Нова телевизия
Кромлехът сега

Снимка от сайта "Балкански мегалити"
Разположение на Старо Железаре

Снимка Велиана Христова
Проф. Александър Фол и Георги Китов оглеждат кромлеха, 2004 г.

 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ