26 Април 2024петък10:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Милиони деца умират заради неваксиниране

Реимунизацията в юношеските години поддържа имунитета срещу заразни болести, категорични са от СЗО

/ брой: 87

автор:Аида Паникян

visibility 786

Децата до 5 г. са особено застрашени от развитие на усложнения вследствие от заболявания, които могат да бъдат предотвратени чрез ваксинация, категорични са от СЗО. Статистиката на организацията сочи, че всяка година в света се регистрират над 10 млн. смъртни случая при деца под 5 г., като голяма част от тях са вследствие на заболявания, за които съществуват действащи ваксини, бе съобщено в рамките на Европейската имунизационна седмица. В същото време през ХХІ век всяко дете има правото да живее без опасността от заразни болести, от които може да се предпази чрез ваксиниране. Една от последните статистики на СЗО сочи, че в Европа 650 000 деца всяка година остават извън обхвата на имунизационните програми.
Липсата на тежки заразни заболявания се дължи на засилено прилаганата имунопрофилактика, а следването на Националния имунизационен календар е от основно значение за поддържане на добро имунизационно покритие при заболяванията, предотвратими чрез ваксини, категорични са българските специалисти. Директорката на Европейското регионално бюро на СЗО д-р Сузана Джейкъб заяви, че Европейската имунизационна седмица поставя фокуса върху повишаване на имунизационния обхват сред хората с цел създаване на колективен имунитет срещу социално значимите заразни заболявания. От СЗО припомнят, че имунитетът срещу дифтерия, тетанус и коклюш например може да отслабне с годините, а изграждането на надеждна защита става с реимунизация през тийнейджърските години. "Имунитетът на повечето ваксини трае от около 10 до 15 години. Този въпрос обаче има две страни. Доловимите нива на антителата в кръвта от определена ваксина може да траят десет години, но имунната система все още може има някаква защита, дори и след като нивата им в кръвта спаднат", пише в "Книга за ваксините" д-р Робърт Сиърс.
Ключов момент в контрола на едно заразно заболяване посредством имунизация е достигането и поддържането на висок имунизационен обхват (над 95%). Спадането на имунизационния обхват под определени критични стойности е предпоставка за епидемично разпространение на съответната инфекциозна болест. Очевидно човечеството се чувства достатъчно сигурно - "за толкова години без сериозни епидемии от инфекциозни заболявания и висока смъртност хората започнаха да смятат, че тези болести вече ги няма", казва д-р Валери Цеков.
Българката трябва да се научи да пази детето си от излишни контакти в този период от време. Почти всички изследвани деца, които са над 1-годишна възраст, имат антитела за морбили, следователно са ваксинирани, което е добре, но не трябва да ни успокоява. В момента сме в предепидемична обстановка и акцентът е да няма неваксинирано дете до 6-годишна възраст, коментира проф. д-р Тодор Кантарджиев. Той е категоричен, че мерките срещу епидемия се взимат не по време на нея, а преди това. По повод на регистрираните случаи на морбили в Пловдив т.г. той казва, че около 60% от децата са до 1 г., което не говори за ниско ваксинационно покритие, защото ваксината се слага на 12 месеца.
Съвременният имунизационeн календар в България включва задължителни имунизации в детската възраст срещу 11 заразни болести (туберкулоза, хепатит Б, дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце тип Б инфекции и пневмококови инфекции, морбили, рубеола и паротит).

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 633

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 665

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 627

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 653

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 551

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 750

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 670

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 695

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ