24 Април 2024сряда08:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Краят на книгите

/ брой: 140

автор:Альона Нейкова

visibility 1668

Издатели, ревностни (по)читатели на литературата и просто рицари на словото у нас напоследък се опитват да измислят какви ли не инициативи, за да събудят интереса към книгите от страна на българите. Мобилни библиотеки, читални на плажа, в планината и в градския парк, както и раздаване на автографи от млади автори са само малка част от проявите, свързани с опитите за повишаване на интелектуалното ниво на нацията ни. Обаче, освен че подчертават колко е ценно да се чете, подобни стъпки разкриват и друг аспект от нашия живот: вече се налага някой не само да ни напомни, че книгите са важни, но и да ни пресрещат направо в родния квартал с "Библиобус" и едва ли не да ни тикат томчетата в ръцете, преди да се излегнем на шезлонга край морето.
Мнозина си спомнят времената, когато наличието на домашна библиотека бе един от признаците на образованост и интелигентност. А по количеството литература вкъщи можеше да се съди за ерудицията на притежателите й. Напоследък обаче книгите се превърнаха в част от обзавеждането на апартаментите, продават се дори бутафорни корици на "модерни" автори и класици, с помощта на които може да се създаде илюзия за обема и ценността на "библиотеката".
Попитайте днешните деца за синоним на "умен". Ще се сетят ли, че думата може да се замени с "начетен"? Все пак някой трябва да им обясни, че знанията се трупат от научна и художествена литература, а не от безкрайното висене в интернет или многочасовото превключване на телевизионни канали. И този "някой" сме всички ние, възрастните. От нас зависи бъдещите поколения да се сещат за книги не само когато трябва да се забърши прахта в домашната библиотека. Ние сме си виновни, че за да се изтъкне ползата от четенето, са нужни специални кампании и инициативи. Или пък векът на книгата е свършил, а някои още не искаме да повярваме?...

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 408

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 447

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 441

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 411

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 398

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 428

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ