18 Април 2024четвъртък09:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Депутатите половинчато решиха проблема с вземанията на работниците

/ брой: 140

автор:Аида Паникян

visibility 54

Работници и служители да могат да вземат дължимите им от работодателя заплати до 6 месеца, преди да бъде вписано съдебното решение за откриване на производство по несъстоятелност на фирмата. Това предвижда промяна в Кодекса на труда, единодушно приета от парламентарната социална комисия. Преди второто четене на проекта срокът да стане 12 месеца, предложи омбудсманът Мая Манолова. Така между 15 и 30% повече работници, които не са получили заплати, ще могат да вземат пари от Фонда за гарантиране на вземанията, каза тя. Това би струвало около 150 хил. лв., а във фонда има около 250 млн. лв., но законите в момента са така устроени, че хората не успяват да получат парите си.
Другото предложение на омбудсмана бе между първо и второ четене депутатите да предвидят забрана да се продават фирми или дружествени дялове от предприятия, докато не бъдат изплатени дължимите заплати.
Комисията трябваше да разгледа и промени в Търговския закон във връзка с изплащането на заплати на работници, когато фирмата е несъстоятелност. Проектът бе на Корнелия Нинова и депутати от БСП, но още в началото на заседанието Светлана Ангелова от ГЕРБ предложи той да не бъде гледан, тъй като няма становище на Министерството на правосъдието, и точката отпадна. Проектът предвижда собственици на фирми със задължения да не могат да прехвърлят предприятието си на името на малоимотни и социално слаби, от които нито кредиторите могат да вземат парите си, нито работниците могат да получат дължимите заплати. Промените в ТЗ предвиждаха и възможността 1/3 от работниците да са достатъчни за подаване на иск в съда за обявяване в несъстоятелност на фирмата.

България трябва да се откаже от плоския данък

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 73

Правителството взе 200 млн. лв. вътрешен заем

автор:Дума

visibility 280

/ брой: 73

Близо 500 000 души обявиха доходите си пред НАП

автор:Дума

visibility 261

/ брой: 73

БАКБ купува Токуда банк

автор:Дума

visibility 264

/ брой: 73

Киев провокира риск от ядрена катастрофа

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 73

Израел търси умен отговор срещу Иран

автор:Дума

visibility 300

/ брой: 73

Китайската икономика надмина очакванията

автор:Дума

visibility 267

/ брой: 73

Започна наказателно дело срещу Тръмп

автор:Дума

visibility 261

/ брой: 73

Мътилката

автор:Александър Симов

visibility 290

/ брой: 73

За гарантиран достъп до услуги и дом за всеки

автор:Дума

visibility 307

/ брой: 73

Правим голямо ляво патриотично обединение

visibility 317

/ брой: 73

Обида за дипломацията

visibility 256

/ брой: 73

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ