20 Май 2024понеделник15:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Въвеждат задължителна предучилищна за 4-годишните

МОН се отказа от идеята за удължаване на учебната година и увеличение на зимната и пролетната ваканция

/ брой: 150

автор:Деси Велева

visibility 843

МОН подготвя законодателни промени, с които ще задължи всички 4-годишни деца да посещават подготвителни групи в детската градина. Според ведомството обхванатите в задължителната предучилищна подготовка деца, оставали до по-късно и на училище. Проучване на МОН показвало, че редовно посещаващите детска градина завършват поне 7-8 клас. Пропусналите подготвителните групи трупат пропуски, които не могат да се компенсират по-късно в училище и учениците го напускат още в 5-6 клас, заяви министър Красимир Вълчев. До 10 август МОН ще анализира данни, които е получило от ГРАО, за да направи оценка на обхванатите в задължителното образование деца. Промените ще бъдат предложени още есента и най-рано могат да влязат в сила от учебната 2018-2019 г.
Вчера стана ясно, че министерството се отказва от идеята си за удължаване на учебната година с една седмица. Няма да влизаме в юли за гимназиалния етап, но и ваканциите през учебната година няма да бъдат увеличени, обясни Вълчев. Така няма да се осъществи предлаганото удължаване на пролетната и междусрочната ваканция с един ден, както и на зимната почивка с три дни, така че тя да стане двуседмична.
Промените във финансирането на училищата ще станат готови през октомври, обеща министър Вълчев. С тях се предвижда то да зависи в по-малка степен от броя на учениците в школата. Ще се взема предвид например дали те работят с повече проблемни ученици. Освен това се предвиждат разговори със социалното министерство, за да се обвържат още повече различните социални помощи с посещаемостта на училище от децата. Помощите ще зависят и от това дали учениците се възползват от възможността за допълнително обучение по български език в рамките на учебната година и през лятната ваканция, както и дали посещават подготвителни групи.
Красимир Вълчев коментира и въпроса с липсата на учители и увеличаването на пенсионираните педагози. В момента се подготвяла информационна система, която да покаже в кои райони какъв недостиг на специалисти има и по кои предмети. Ще бъде направен опит пенсионерите да се задържат в училище, като им се предложи работа с облекчени условия. 
От МОН потвърдиха, че няма да се откажат от предложението си принципът на уседналост да е водещ при прием в първи клас. Целта му била да се предотврати свръхконцентрацията на ученици в определени училища.



Министърът обеща на 15 септември навсякъде да има учебници за втори и шести клас, които в момента се оценяват от учителите


Снимка Емилия Костадинова
 

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 229

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 221

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 188

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 231

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 261

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 223

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 259

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ