30 Април 2024вторник14:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

100 салюта за Лейди Джаз

Носителката на 13 "Грами" Ела Фицджералд остави своята ярка следа в световното музикално наследство

/ брой: 161

автор:Вилиана Семерджиева

visibility 1435

Първата лейди на джаза, Лейди Ела или Лейди Джаз, както наричат една от най-великите певици в историята на джаза, с гласов диапазон от три октави и ненадмината техника на импровизация, не слиза от сцената и днес, 100 години след нейното рождение. Тази година Ела Фицджералд (25 април 1917 - 15 юни 1996) е почитана с прояви по цялото земно кълбо. Нейната светла диря продължават джазмени от различни поколения, песните й звучат в разнообразни аранжименти по всички краища на света.
Ела Джейн Фицджералд е родена в Нюпорт нюз, Вирджиния, САЩ, в обикновено семейство, с афроамерикански и ирландски корени. Когато е още съвсем малка, баща й напуска дома, майка й решава да се премести заедно с дъщеря си в Ню Йорк. Скоро след това тя се омъжва за имигрант от Португалия и ражда още едно момиче - Франсис. Семейството често посещава местна черква, в която малката Ела слуша в захлас църковните песнопения. Но нейните първи изяви не са с пеене, а с танци. През 1932 г. майка й умира и Ела се премества при леля си в Харлем, а после обикаля сиропиталища и интернати. През есента на 1934 г. в кинотеатър "Аполо" се провежда любителски конкурс, в който Ела решава да участва с танцов номер. По време на предварителните прослушвания обаче става ясно, че тя ще трябва да се състезава със сестрите Едуардс, които по онова време вече са доста популярни. Тогава Ела решава да изпълни на конкурса две песни. Успехът й е зашеметяващ. През 1935 г. се появява на сцената на театъра в Харлем. Следва договор с един от най-добрите по онова време оркестри - на Чък Уеб. С този биг бенд Ела записва първата си плоча, но през 1939 г. Чък Уеб умира и младата дама заема водещото място в оркестъра. След много съвместни концерти и записи, през 1942 г. певицата решава да напусне биг бенда и да започне солова кариера.
Още в младежките си години Ела много добре имитира Луис Армстронг, но желанието самата тя да пее джаз идва много по-късно. Решаващо влияние й оказва честото общуване с Армстронг, Бейси, Елингтън и младите джаз музиканти, които като нея търсят нови творчески пътища. Към средата на 40-те години Ела вече не желае да изпълнява чужди песни и да подражава на нечии импровизации, тя чувства, че е готова сама да импровизира и че има какво свое да каже на публиката. В края на войната започва ерата на би-бопа и скоро светът открива за себе си нова джаз звезда. Мениджърът Норман Гранц помага на певицата да разгърне напълно таланта си. Той изиграва важна роля в живота на Ела. Поема грижите за бита на певицата, подбира репертоара й и музикалния съпровод, давайки й възможност да се съсредоточи в изкуството и да не отвлича вниманието си с нищо друго.
Със своя стил на пеене Ела заличава границата между инструмент и глас, умее да създава динамични скат импровизации, като усъвършенства в най-висока степен тази техника. Продуцентът Норман Гранц създава специално за нея лейбъла "Verve Records". През 1956 г. излиза солов албум на Ела, който й донася огромна слава. Следват още няколко албума. Вече известната певица започва да гастролира не само из Щатите, но триумфира и в много други страни.
50-те и 60-те години са най-плодотворни за афроамериканската звезда. Колегите и приятелите й са удивени от невероятната й работоспособност. През 60-те години Ела печели милиони, но за нея парите не са цел, единственото, което има значение е сцената.
Към средата на 70-те години гласът на Ела започва да се променя, а от 1991 г. тя приключва с активната концертна и звукозаписна дейност. Следващите години болестите повалят тази силна жена. Следствие от диабета е ампутацията на двата й крака, постепенно и зрението й намалява. Последните години от живота прекарва в апартамента си в Бевърли хилс, до смъртта си през 1996 г. на 79 години. До нея постоянно са синът й Рей и внучката Елис. Легендарната певица е погребана с държавни почести в Калифорнийските гробища.
Ела Фицджералд се омъжва два пъти - през 1941 г. за Бени Корнегей, бракът им трае две години, и през 1947 г. - за басиста Рей Браун, с когото живее до 1953 г. След развода Ела и Рей продължават да поддържат творчески и приятелски отношения. Свързва ги и осиновеният им син - племенник на Ела, Рей Браун-младши. Когато момчето пораства, той и родителите му решават да се посвети на музиката и също става известен джазмен - певец, пианист и барабанист.
Приживе певицата е продала около 40 милиона плочи. За половин век творческа кариера Ела Джейн Фицджералд е подарила на меломаните 90 албума - солови и съвместни с други световни звезди. Удостоена е с престижни творчески, държавни и обществени отличия.

Фалшификации заради министерски пост

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 82

Българите намаляват и застаряват

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 82

Намаляват и браковете, и разводите

автор:Дума

visibility 208

/ брой: 82

За 9 месеца нищо не е свършено по участъци 7 и 8 на "Хемус"

автор:Дума

visibility 206

/ брой: 82

Пускането на терминала в Александруполис се отлага

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 82

Външният дълг надхвърли 44% от БВП

автор:Дума

visibility 149

/ брой: 82

Терминал 3 на летището ще започне да се строи през 2026 г.

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 82

Педро Санчес остава на поста

автор:Дума

visibility 184

/ брой: 82

В Словения от кенчета правят планински заслони

автор:Дума

visibility 189

/ брой: 82

Кипър е първенец по депортиране на мигранти

автор:Дума

visibility 184

/ брой: 82

Накратко

автор:Дума

visibility 166

/ брой: 82

Безчинствата на промяната

автор:Александър Симов

visibility 219

/ брой: 82

Медийна несвобода

автор:Йото Пацов

visibility 203

/ брой: 82

Недопустимо разделение в армията*

автор:Евгени Генов

visibility 180

/ брой: 82

Остава ли място за мир?

visibility 166

/ брой: 82

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ