26 Април 2024петък01:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

В сянката на Ориента в СГХГ

Образите на Другия и Балканите в изкуството на художници от България, Гърция, Румъния и Сърбия показва изложба

/ брой: 177

автор:Дума

visibility 711

Първи по рода си международен проект, иницииран от българска институция, който цели представянето на визуален разказ с творби на едни от най-ярките художници от България, Гърция, Румъния и Сърбия, работили активно през втората половина на ХІХ и първата половина на ХХ в., ще бъде показан в Софийската градска художествена галерия. Фокусирани върху темата за специфичното, развитието на изкуството на Балканите в сянката на Ориента, изследователският екип предлага среща с емблематични за четирите балкански държави автори и произведения. Изложбата ще бъде открита на 14 септември от 18 ч. в СГХГ и ще продължи до 26 ноември.   
Известната изследователка на Балканите Мария Тодорова цитира Артър Смит, американски журналист, който не само пише като кореспондент за нюйоркския вестник "Ивнинг пост", но и взема участие в българските националноосвободителни борби като четник. Той описва първите си впечатления от София през 1907 г., като отбелязва, че градът може и да разочарова туриста, търсещ живописност, тъй като вече има електричество, трамваи и до известна степен е уреден. Но разочарованието може да е само повърхностно. "София не е толкова цивилизована, че да загуби чара на стария свят, пикантния аромат на Изтока. Когато излезеш от коридора на вагона и стъпиш на чистата жълта софийска гара, инстинктивно чувстваш, че Европа е зад теб и ти стоиш в сянката на Ориента."
Затова интересът към близкия и далечен Друг остава траен и в хода на XX в. той се разширява, поне по отношение на българските художници. Докато сюжетите, свързани с чуждите култури в общността, продължават да присъстват, пътуванията в далечни, непознати страни стават достъпни за школуваните автори, което разкрива нови творчески хоризонти. Така площади, огрени от южното слънце, пазари със занаятчии, кафенета с пушачи на опиум, хареми и одалиски, въображаеми бани се появяват в живописта от първата половина на XX в.
В този смисъл изложбата "В сянката на Ориента", стъпвайки на споделеното в научната конференция "Ориентализъм и Балканите", която се проведе през март, с участието на редица  изследователи, разкрива за първи път проблема за мястото на Балканите в голямата тема за Ориентализма като културно, а не ограничено изкуствоведско понятие. Нещо повече, в изложбата екипът дава възможност да се проследят отраженията в творчеството на балканските художници на диадите "свое - чуждо", "ние - другите", "Европа - Балканите", "Изток - Запад".
Експозицията се осъществява със съдействието на Националната галерия - музей "Александрос Суцос" (Гърция), Националния музей на изкуствата в Румъния, галерия "Матица Сръбска", Общинския музей на Букурещ и регионалните галерии от България.


Иван Мърквичка (1856-1938), "Пекар", ок. 1887, ХГ - Добрич



Антон Митов (1862-1930), "Продавач на хляб (Баба Яни)", 1888, ХГ - Казанлък



 

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ