20 Април 2024събота04:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Болен зъб може да причини дори инфаркт

Над 70% от първокласниците са развалени зъби

/ брой: 181

автор:Аида Паникян

visibility 3420

Ако микробите в устната кухина не бъдат отстранени, те навлизат в кръвта, където предизвикват освобождаването на протеин, а той активира защитните им функции и те се обграждат със съсиреци. Тези съсиреци застрашават кръвоносните съдове и сърцето, обясняват учени от университета в Бристол. Друго проучване доказа, че хората, които рядко мият зъбите си, са със 70% по-застрашени от заболявания на сърцето и на кръвоносните съдове.
Освен това от определено огнище в устата бактериите или отровните им вещества се пръскат продължително време по тялото чрез кръвта през лимфните възли или по продължението на нервите. Така дразнителите достигат до други органи и могат да причинят тежки възпаления не само в гърлото и ларинкса, но и в сърцето, белия дроб, мозъка, ставите. Изходните огнища на такива заболявания са често хронични възпаления в областта на корена на зъбите. Обикновено това не се случва незабелязано. Зъбобол, отоци, понякога дори температура и удебелени лимфни възли на долната част на устата и гърлото са признак за такива бактериални огнища.
Макар че около 80% от бактериите в устата се намират върху зъбите, има и много микроби, които живеят по повърхността на езика и бузите. Те водят до натрупването на плака, която може да причини кариеси и заболявания на венците. Тези микроорганизми са основната причина за лош дъх. Затова при всяко миене на зъбите трябва човек да почиства езика си в продължение на 10 сек.
За здрави зъби се "работи" още в ембрионалния период.

Зародишите на временните резци

се залагат по време на 7-ата ембрионална седмица от развитието на човешкия плод. Кучешките зъби се залагат по време на 8-ата, кътниците - по време на 10-ата ембрионална седмица. Зародишите на постоянните зъби също се залагат в ембрионалното развитие. Най-рано в 4-я ембрионален месец се залага първият постоянен кътник, в 5-ия - централният страничен резец, първият предкътник - около раждането, вторият - в 8-ия месец, а вторият кътник - в 9-ия, на 5.5 месеца от бременността се залага зародиш на кучешки зъб.
Горните временни резци на бебетата се появяват, когато са на 8-13 месеца, а долните - между 6-ия и 16-ия месец. Най-късно се появяват кътниците - долните на 23-31 месеца, а горните - на 25-33 месеца.
През пролетта на 2017 г. стана известно, че

всеки четвърти от 18-годишните у нас

вече е с поне 1 изваден зъб, а 92% имат най-малко 1 занемарен кариес при завършването на средно образование. Проблемът с устната хигиена съпътства младите хора през цялото ученичество. Още при записването в I клас 71% от децата са с развалени зъби, показва последното национално проучване.
Данни за 4-6-годишните във водещи детски градини в София сочат, че в по-малката възраст всяко от тях има по 4 кариозни зъба, а по-големите – по 8. Хубавото е, че 50% от тези кариеси са в обратим стадий и може да се лекуват без машина тогава, коментира проф. Милена Пенева, ръководител на Катедрата по детска дентална медицина в Медицинския университет в София.

 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ