18 Май 2024събота09:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Свързаха интернет с човешкия мозък

/ брой: 183

автор:Дума

visibility 44

Биомедици от университета "Уитуотърсранд" в Йоханесбург обявиха, че за първи в света са успели да свържат човешкия мозък с интернет в реално време, пише Technews. Системата "Brainternet" "излъчва" мозъчните вълни в глобалната мрежа е по същество превръща човешкия мозък във възел на Интернет на нещата (IoT). Под IoT учените разбират свързване на всяко устройство с превключвател за включване и изключване към глобалната мрежа.
"Brainternet" е идея на Адам Пантановиц, преподавател в университета и ръководител на екип, който развива проекта в продължение на 4 години. Според учения става дума за нова граница в развитието на мозъчно-компютърните интерфейсни системи.
"Липсват лесно разбираеми данни за това как функционира човешкият мозък и как обработва информацията. "Brainternet" се стреми да опрости разбирането на човека за неговия мозък и за мозъка на другите чрез непрекъснат мониторинг на мозъчната активност, както и чрез осигуряване на възможност за интерактивност", споделя Пантановиц, цитиран от университетския сайт.
"Brainternet" преобразува в реално време сигналите (мозъчни вълни) от електроенцефалограма (EEG) в мозъчен поток с отворен код. Човекът, участващ в експеримента, носи захранвано мобилно устройство Emotiv EEG с достъп до интернет, предаващо в реално време EEG сигналите към приложния програмен интерфейс на миниатюрен компютър Raspberry Pi, който от своя страна показва данните на уебсайт - всъщност това е мозъчната активност на човека.
"В крайна сметка се стремим да дадем възможност за интерактивност между потребителя и мозъка му, така че човекът да бъде стимулиран да види отговора", пояснява Пантановиц. Според него "Brainternet" може да се подобри допълнително, за да класифицира записите чрез интелигентно приложение за смартфон, което ще осигури данни за алгоритмите за машинно обучение. В бъдеще информацията би могла да се прехвърля в двете посоки - към и от мозъка, смята идеологът на проекта.

 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ