29 Март 2024петък14:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Джефри Сакс препоръчва на Европа:

Не следвайте американския модел на либерална икономика

/ брой: 202

автор:Ася Гардели

visibility 1877

"Не следвайте американсикя модел на либералната икономика. Намаляването на заплатите и пенсиите не са решение за устойчиво развитие на Централна и Източна Европа". Това препоръча американският икономист Джефри Сакс по време на конференция на тема "Рестарт на европейската икономика" в Брюксел, организирана от Партията на европейските социалисти (ПЕС). Известният анализатор очерта пред европейските социалисти идеите си за постигането на икономически и политически успехи. Според него страните от Централна, Източна и Южна Европа се развиват в грешната посока. Той препоръча като модел за подражание Австрия, Холандия и Германия, страни с дълга социалдемократическа история, където всички нужди на работниците са удовлетворени. В тези държави работещите имали платена почивка, майчинство, безплатно или на много ниски цени, здравеопазване и образование. Всичко това е финансирано посредством данъците - 40-50 на сто от БВП на страните, обясни той. Това, по неговите думи, е в противовес с англосаксонските принципи за икономически растеж, където се говори единствено и само за производство, високо развитие и не се зачитат социалните ценности. Това е неолиберална етика, с която се сблъсквам постоянно в САЩ, заяви Сакс. Данъците там възлизат на 31% от БВП, за разлика от Европа, където са над 40% от БВП. Има държави, където се плащат само 10% налози, но това са общества, които не функционират, те са с много бедни хора, заяви той. Всичко това може да се види в САЩ, където липсва социална демокрация, обясни Сакс. Ситуацията на Балканите - в Румъния и България, е много сложна, в тези страни има различно ниво на развитие, каза още икономистът, визирайки Европа на две скорости.
Страните да инвестират повече от 4% от БВП в научно-развойната дейност, по примера на скандинавските страни, препоръча Сакс. Според него Европа се нуждае от балансирано общество с високи данъци и нови технологии и даде за пример Финландия и Норвегия, където социално-демократическите институции работят в синхрон с технологическите иновации. Основен проблем според Сакс е липсата на достатъчно образование в страните от Южна и Източна Европа. Това важи за Гърция, Испания и Южна Италия, допълни още той и подчерта големите различия в икономическото развитие между Северна и Южна Италия.
В Европа има чудесни университети със хилядолетна история, с огромни познания, но това не са центрове на иновации. Тези университети не си сътрудничат с промишлеността и производството, каза Джефри Сакс. Според него липсата на създаването на работни места е тясно свързана с технологичните иновации, каквито в Европа няма. Икономистът посочи, че именно това е причината за финансовия срив на Гърция, Румъния и България. В тези страни трябва да има конкурентоспособност, което е тясно свързано с новите технологии. Лидерите на световните технологии, като "Гугъл", "Амазон", "Алибаба" не са в Европа. Да не бъдем наивни, смятайки, че трябва да се разбие социално-демократическият модел в Европа, защото той работи много добре в най-успешните икономики и най-богатите държави.
По повод миграцията и бежанския поток в Европа Джефри Сакс е на мнение, че проблемите са следствие на войните, водени от САЩ. Заради кризата в Близкия изток и Сверена Африка хората от тези региони масово напускат страните си. Левицата трябва да намери отговор, защото навсякъде има добри хора, призова той. Разбира се, не може САЩ и Европа да отворят безпроблемно вратите си за всички. Истината е, че мигрантите идват от войни, които води САЩ, заяви Сакс. Бежанците са от Ирак, Либия, Афганистан, Сирия. Общото между тези бежанци е ЦРУ, които подклаждат войните, а Европа плати висока цена за американските войни. Спрете тези идиотски войни и тогава няма да имаме толкова бежанци, защото те няма да напускат страните си, призова Сакс.
Той разкритикува съюзничеството на САЩ със Саудитска Арабия, заради което вече шест години кръвопролитията не спират. Това, което САЩ направиха във Виетнам, в Либия, е катастрофа. През май 2011 г. САЩ и Саудитска Арабия се съюзиха и свалиха режима на Асад в Сирия. Тогава Европа беше изправена пред най-голямата бежанска криза и липсата на външна политика от страна на Европа затвърди тази криза, смята Джефри Сакс.
За нещастие имаме като президент - клинично-патологичен случай, и това не е мое мнение, а становище на водещи клинични психолози. Ние ще направим всичко възможно да оцелеем по времето на мандата на този президент, заяви открито Сакс и допълни, че се надява да има кой да предотвратява предприетите от него опасни стъпки.
Друг проблем, върху който се фокусира Джефри Сакс в изказването си, беше демографският срив в Европа. През 1950 г. населението на Европа беше около 700 млн., а на Африка и Близкия изток - 350 млн. - т.е. два пъти по-малко. В момента населението на Европа е същото - около 700 млн., а на съседите ви 1,5 млрд., каза той. Оттук идва миграционният натиск, разбира се, подклаждан от войните на САЩ. Според данни на ООН до 2021 г. населението на Африка и Близкия изток ще достигне 4 млрд. души, което е 30 на сто повече от Европа. Това е така, защото раждаемостта в Африка е пет деца на една жена. Защото там децата не ходят на училище. Само 25% от момичетата се обучават. Ако те ходят на училище - няма да раждат, ще работят, а така ще се стигне до демографски спад, поясни той.
В заключение Сакс препоръча ЕС да задели пари за образование. Трябва да бъде създаден специален фонд за гимназиално образование в Африка, така че всички деца в Африка да завършат гимназия.




Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ