27 Април 2024събота16:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бизнесът иска оставка на социалния министър заради ръста на доходите

Работодателите недоволни от предвиденото увеличение на минималния осигурителен доход и обществени заплати

/ брой: 205

автор:Дума

visibility 36

Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОРБ) поиска оставката на социалния министър Бисер Петков заради заложения ръст на доходите в проектобюджета на Държавното обществено осигуряване за 2018 г. Документът предвижда увеличение на минималния осигурителен доход (МОД) от 3,9% и скок на минималната работна заплата от 460 на 510 лв. В отворено писмо за оставката настояват четирите най-големи бизнесорганизации - Васил Велев на АИКБ, Божидар Данев на БСК, Цветан Симеонов на БТПП и Кирил Домусчиев на КРИБ.
 В края на септември Петков обяви решението си да наложи административен ръст, след като за втора поредна година договарянето на новите осигурителни доходи между работодатели и синдикатите се проваля заради бойкот на бизнеса. През 2016 г. нямаше увеличение на минималните осигурителни доходи, но заради ръста на МРЗ имаше те все пак се вдигнаха с 2,6%.
Бизнес организациите недоволстват, че промените в ДОО, касаещи ръста на доходите, не са предварително консултирани с тях, което нарушавало на социалния диалог. Освен това намерението на управляващите било в противоречие с обективните икономически реалности и препоръки на ЕК.
"Това намерение демонстрира отказ от изпълнение на специфичните препоръки на ЕК, включително за актуализация на МРЗ след приемане на консенсусен прозрачен механизъм за нейното определяне, отлагано повече от три години, както и за предприемане на структурни реформи на пазара на труда, гарантиращи конкурентността на икономиката и дългосрочен стабилен икономически растеж", твърдят работодателите. Те посочват, че МОД е въведен преди 15 г. за изсветляване на доходите от труд, но ако в първите години е имало известен ефект, с течение на времето, с промените в нормативната уредба и икономическата среда мярката вече не е актуална и се превръща в бреме за икономиката и заетостта.
След световната икономическа криза от 2008 г. административно определяният МОД у нас по основни икономически дейности и професии не съответства на нуждите на икономиката и се разминава драстично със специфичното състояние на отделните сектори, с динамиката на заетостта, производителността на труда и ръста на цените, смята бизнесът. Този доход увеличавал сивия сектор и ограничавал заетостта в отделни региони, сектори и предприятия. Работодателите твърдят, че определянето на прагове на МОД по отделни професии, длъжности и икономически дейности не се прилага в никоя държава от ЕС.
Бизнесът недоволства и от увеличението на минималните пенсии за стаж и възраст, което не било обвързано с осигурителния принос и нарушавало принципите на приетия пенсионно осигурителен модел. По данни на НСИ за 2017 г. реалното административно увеличение на МОД възлиза на 2,5%, а в същото време ръстът на разходите на работодателите за труд през второто тримесечие на 2017 г. спрямо същия период на изминалата 2016 г. е 11%. За същия период приходите от осигурителни вноски нарастват с над 10%, което допълнително и категорично доказвало неадекватността на праговете за МОД.
 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 616

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 539

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 608

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 693

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 584

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 509

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 673

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 682

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 601

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 621

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ