20 Май 2024понеделник23:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Народна медицина

Древните българи използвали иглите на акацията за акупунктура

/ брой: 226

автор:Дума

visibility 71

Българската народна медицина препоръчва цветовете на бялата акация при упорита кашлица, язва в стомаха, главоболие, невралгия на лицевия нерв, ревматизъм, тифус, грип, стомашни кръвоизливи, добре действа при повишената киселинност на стомаха. Външно се използва за жабурене при зъбобол. Лечението с акация обикновено е спомагателно - заедно с медикаменти, и трябва да се провежда под лекарско наблюдение.
Някои историци смятат, че има основания да се приеме, че българите са използвали и акупунктура, която била практикувана и с игли от акация, глог и игли от кост. Дори до началото на ХХ век народни лечители в Пернишко практикували лечение с игли от акация.
Родината на бялата акация е Северна Америка. У нас се култивира главно край пътищата и железопътните линии, а също като почвоукрепител. Съдържа етерично масло, а в кората - отровният албумин-робин, алкалоид, багрило. Във вътрешната кора (през август) съдържа още амигдалин, глобулин, фитостерин, стигмастерин и ензим, разлагащ урината.
В народната медицина се употребяват листата, плодовете и кората на младите клонки, както и корените на бялата акация - дървото е около 20 м високо.

Жълтата е отровна
и дървото е около 7 м високо. Семената й действат възбуждащо на дишането, а също и на моторните нерви, като постепенно ги парализират. По тази причина днес растението се използва само във фармацевтичната промишленост.
Отровни са и клонките, и корените на бялата акация. Затова се препоръчва употребата им да става под лекарски контрол. Берат се рано на пролет.
ЦВЕТОВЕТЕ на бялата акация се берат още неразтворени. При откъсване не бива да се мачкат. Сушат се на сянка. Изсушената билка е с бял или слабо жълтеникав цвят, със слаб характерен мирис и сладникав вкус. Ако е недосушена, тя потъмнява, почернява и става негодна за лечение. Опакова се в торби. Запазва се в сухо и проветриво помещение. Цветовете притежават свойството да намаляват киселинността в стомаха, действат кръвоспиращо. Прилагат се при повишена киселинност в стомаха, гастрит, кисели и други оригвания, стомашни кръвоизливи.
Листата се берат преди цъфтежа - април, май. Те се употребяват при нередовна менструация и високо кръвно налягане.
Плодовете се берат през август, септември.


Начин на употреба
Една супена лъжица от билката се залива с 300 мл вряла вода и кисне в нея 2 часа. От прецедената запарка се пие по 1 винена чаша преди ядене 3 пъти дневно.


Акациевият мед
Той е най-добър за сърцето. Но също укрепва целия организъм и предпазва от заболявания на дихателните пътища и храносмилателната система.
 

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 284

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 246

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 301

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 334

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 319

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ