25 Април 2024четвъртък13:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Над 31 хил. лв. "струва" годишно пациент с МС

/ брой: 237

автор:Аида Паникян

visibility 424

Общите годишни непреки разходи на пациент с множествена склероза (МС), свързани със загуба на производителността, е приблизително 16 хил. евро. Държавите губят почти двойно (31 хил. евро) от човек, който се грижи за пациент с МС, сочат данните от проучване.
"Симптомите оказват влияние върху начина на живот на пациентите, като променят не само всекидневието им, но и как те възприемат социалните връзки. Това, което е малко известно, е обаче, че болестта рефлектира по почти същия начин върху близките на болните от МС или тези, които се грижат за тях. Затова диагностиката, лечението и рехабилитацията на пациенти с МС е важно не само за тях, но и за обществото ", коментира неврологът проф. Лъчезар Трайков, ръководител на катедрата по неврология в МУ-София и ръководител на отделение в клиниката по неврология в УМБАЛ "Александровска".
Промяна в работния режим се налага средно 7 месеца след поставяне на диагнозата. Около 1/4 от болните напускат работа в рамките на този период, а 10% от близките на пациенти с МС се отказват от професията си, за да се грижат за тях.
Най-често от МС заболяват хора между 20 и 45 г., като жените преобладават. У нас около 4 хил. души страдат от диагнозата.
Медикаментите от най-нови поколения успяват да забавят хода на болестта. Новите терапии "приспиват" заболяването при повече от 40% от пациентите, коментира проф. Трайков.
Очаква се до месеци Европейската агенция по лекарствата да одобри ново лечение на МС. Медикаментът вече се прилага в САЩ, както и в Косово.

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 195

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 234

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 210

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 205

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 192

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 187

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ