26 Април 2024петък13:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Есемесът стана на четвърт век

/ брой: 238

автор:Дума

visibility 38

Първият есемес (SMS - Short Message Service) е изпратен преди 25 години. Инженерът Нийл Папуорт използва компютър, за да напише на 3 декември 1992 г. краткото текстово съобщение "Весела Коледа" и да го адресира до телефона на тогавашния директор на Vodafone Ричард Джарвис. За тогавашните разбирания това си е постижение. Четвърт век по-късно есемесите се приемат за даденост.
В началото обаче идеята среща доста трудности. Хората предпочитат да говорят по телефона, вместо да пишат. Самите устройства са пригодени най-вече за набиране на номера, не на текст. Но през тези години и мобилните телефони не са много... мобилни. Джарвис например дори няма как да отговори на съобщението.
За авторството на идеята за есемеса претендира и Мати Маконен, който твърди, че я предлага през 1984 г. по време на конференция за телекомуникации. И смята, че реалният масов дебют на краткото съобщение е през 1994 г., когато Nokia пуска телефона 2010, който позволява на хората по-лесно да пишат текстове на устройството.
Постепенно хората доста харесват есемесите. Проучване на Pew Research Center посочва, че 97% от притежателите на смартфони използват съобщенията за различен вид общуване, отбелязва CNET. Данни на "TextRequest" пък посочват, че средно на ден хората по света изпращат по 18,7 млрд. есемеса. Днес те са предпочитана форма на комуникация. Средностатистическият американец например получава пет пъти повече есемеса, отколкото обаждания всеки ден. През юни 2017 г. само в САЩ са изпратени 781 млрд. съобщения, отбелязва Engadget.
Класическият есемес вече има и доста сериозна конкуренция. Чат приложения като WhatsApp, Facebook Messenger, Apple iMessage и др. активно се борят да изместят краткото съобщение като предпочитана форма на текстова комуникация. Това, което ги спира засега, е, че есемесът е универсален: може да се изпрати и получи от всеки мобилен телефон без значение от марката, модела или платформата. При чат приложенията това далеч не е така, но някои от тях вече правят опити да обединят възможно най-много платформи на едно място, което може да означава начало на залеза на класическия есемес.

 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 0

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 0

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 0

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ