19 Април 2024петък19:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Все още нищо

/ брой: 245

автор:Аида Паникян

visibility 885

Министерството на здравеопазването се похвали със законопроект за борба с паралелния износ на лекарства в деня, в който опозицията внесе предложение за промени в НК във връзка със същия проблем. Вероятно кабинетът "Борисов 3" очаква аплаузи от обществото, и най-вече от болните, които мине-не мине са без лекарства заради паралелния износ.
Паралелният износ на стоки е напълно законна дейност (стига да не накърнява интересите на гражданите на държавата, от която се извършва). Истинското престъпление не е реекспортът сам по себе си, а фактът, че години наред управляващи от ГЕРБ и коалиционните им партньори допускаха да бъдат изнасяни лекарства, които вече са платени от НЗОК и предназначени за лечението на българските граждани. Аплодисменти и похвали няма, господа управляващи! Защо ли? Защото явно сте с къса памет и някои подробности от проточили се с години проблеми със сигурност са избледнели.
Ето ви малко словесна гинко билоба за опресняване на паметта. През есента на 2013 г. председателката на парламентарната здравна комисия Нигяр Джафер и заместникът й Емил Райнов внесоха промени в Закона за лекарствата с цел ограничаване на реизноса. В началото на 2014 г. тогавашната опозиция сезира президента да наложи вето. Росен Плевнелиев го стори с аргумента, че "въвеждането на рестриктивния режим ще доведе до спад в продажбите на малките и средни компании, които изнасят лекарства, и до съкращаване на служители в тях". Сиреч, бизнесът е над здравето на хората. За болните - ни дума! Законът мина, а през март 2014 г. ГЕРБ заплашиха вносителите му, че може България да бъде осъдена в Съда на ЕС и сезираха Конституционния съд. През февруари 2015 г. магистратите отмениха текстовете. От този момент до последния ден на мандата си Петър Москов обещаваше, че "другата седмица", "другия месец" ще внесе законодателни промени за ограничаване на реекспорта на лекарства. Това не се случи!
Печалбите на реекспортиращите фирми растяха, без властта да се интересува! Хиляди болни през месец-два оставаха без животоподдържащи медикаменти!
Служебното правителство се опитва за двата си месеца да се справи някак с дългогодишния проблем и организира съвместни проверки на НАП, "Митници" и ИАЛ. Ала реекспортът продължи, българите периодично остават без лекарствата си, лекарите се чудят как да ги лекуват!
Във всички тези години Гърция, Словакия, Чехия, Португалия, Румъния и др. променяха законите си и постигнаха значителен ефект в ограничаването на реекспорта, въпреки заплахите на ЕК да ги съди. Никоя държава не е осъдена, че се грижи за здравето на гражданите си! Българската обаче продължава да се "страхува" и да се отнася небрежно към проблема. 
В средата на август екипът на Николай Петров обяви мерки срещу проблема. Те не са много различни от предложените в края на 2013 г., но са лансирани от ГЕРБ. Късна есен, след журналистически разследвания пак започна да се шуми по темата. Шефът на ИАЛ, главният прокурор и пр. бяха привикани в парламентарни комисии в "търсене на решение на проблема". ГДБОП проведе показна акция, "излови" няколко души, набеди ги едва ли не за най-големите реекспортаджии и... Обществото вече би трябвало да е успокоено.
Само че приемането на законопроект от МС още не означава нищо. Ако финансово заинтересованите не желаят да се променят нещата, те няма да се променят.

 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ