23 Април 2024вторник16:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Панорама

Фест

Поредна "Зимна приказка" в Камчия

Игор Гончар е новият носител на Гран при на фестивала

/ брой: 8

автор:Боян Бойчев

visibility 1090

По добра традиция санаторно-оздравителният комплекс "Камчия" посрещна Новата година под знака на творчеството, изкуството, красотата и приятелството, които обединиха гости от различни държави, националности и възрасти - участници в ХІ творческа среща "Заедно в 21 век" "Зимна приказка в "Камчия". Организаторите на престижното събитие  фондация "Устойчиво развитие за България" и СОК "Камчия" подкрепят идеята, че именно творците са посланиците на мира и доброто в света.
По време на тържественото откриване на събитието специален поздрав към участниците отправи хор "Рапсодия" от Кишинев, както и българската певица и актриса Грета Ганчева.
Всяка от творческите вечери бе посветена на страните участнички: култура, история, традиции, духовност, фолклор.
В рамките на фестивала се състоя и международният певчески конкурс "Заедно в 21 век", в който участваха хорови колективи и изпълнители. На 30 декември бе последното издание за 2017 година на международния фестивал "Звездите на Камчия", който се провежда под знака на ЮНЕСКО. 
На 31 декември хоровите колективи, към които се присъединиха хорът на ветераните от Купчин и певците от представителния мъжки хор към молдовския манастир Курки, изнесоха концерт в Катедралния храм "Св. Успение Богородично" във Варна. В същия ден участниците във фестивала представиха националните си традиции и обичаи, приготвиха български сурвачки и посрещнаха 2018 година три пъти - според часовата зона на страната, от която идват. Гостите отправиха специално пожелание за мир към света, страните, семействата и душите си. Първият ден на новата година бе посветен на най-актуалната тема на съвремието ни - мира. Специално за малките участници в творческата среща имаше презентация на детското движение "Белите гълъби на мирното детство". Малчуганите изработиха заедно платно на приятелството.
Изложба с фотографии на птици и животни от журналиста Игор Ленкин - кореспондент за България на руската агенция "ИТАР-ТАСС", можеше да бъде разгледана в рамките на фестивала. Руският журналист показа уникални кадри на диви птици и хищници, които е заснел край село Маджарово, в живописните местности по поречието на р. Арда, в Западните Родопи и по Черноморието ни.
Експозиция от свои картини представи и 10-годишната Дария Белова - лауреат в множество конкурси не само по изобразително изкуство, но и за вокално майсторство.
С презентацията "Храмове на свободата" и концерт бе отбелязано началото на честването на великата за България 140-годишнина от Руско-турската война - 1877-1878 г. и Освобождението на България от турско робство. 
Майсторски класове с участниците проведе световноизвестният грузински маестро Кахабер Онашвили - художествен ръководител и диригент на прочутия мъжки хор "Мдзлевари". Той запозна учениците си с уникалната традиция на грузинското хорово пеене - една от най-древните в света. Мастър класове води и друг прочут диригент - Наталия Барабанщикова - ръководител на хор "Рапсодия". Съвместната работата на двамата, които са и творчески директори на фестивала, по традиция даде общ музикален продукт - ново изпълнение на участниците в творческата среща, което прозвуча на заключителните концерти. По традиция бяха връчени и наградите на най-добрите участници. Гран при тази година бе присъдена на академичния вокал Игор Гончар от Молдова, солист на хор "Рапсодия".





 

1/3 у нас взимат под 1000 лева

автор:Дума

visibility 221

/ брой: 77

Бум на заболели от коклюш

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 77

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 246

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 279

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 262

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 77

Агнешкото в Гърция 10 евро за килограм

автор:Дума

visibility 204

/ брой: 77

Баските сепаратисти с исторически успех

автор:Дума

visibility 270

/ брой: 77

Иран запазва строгия контрол върху дрехите

автор:Дума

visibility 253

/ брой: 77

Молдовска "Победа" създадоха в Москва

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 264

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 245

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 242

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 272

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ