23 Април 2024вторник18:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Китай има електромагнитно оръдие

Два месеца след като САЩ се отказаха от релсотрона, Пекин показа технологичното оръжие

/ брой: 27

автор:Георги Георгиев

visibility 2107

След десетилетна работа китайските военни инженери са постигнали успех в разработката на електромагнитно оръдие (релсотрон) и имат образец, готов за изпитания, съобщи изданието "Чайна Дейли", което показа и снимки на експерименталното оръжие. Оръдието е монтирано на носа на един от десантните кораби пр.072-III носещ името "Хайяншан". На разпространените в интернет снимки, вероятно направени на река Яндзъ, на палубата на кораба се виждат и няколко контейнера, за които се смята, че съдържат електрическо и електронно оборудване, необходимо за работата на релсотрона. По данни на "Чайна Дейли" оръжието е разработено от специалисти от Морския университет за инженерни науки към Народноосвободителната армия на КНР.
Показателно е, че китайците демонстрират готов за изпитания в морски условия образец на релсотрон два месеца, след като американците обявиха, че прекратяват разработването на този вид оръжие. От 2005 г. до 2017 г. американците похарчиха 500 млн. долара и успяха да създадат работещо оръдие, което м.г. направи два изстрела. В началото на декември обаче Пентагонът обяви, че се отказва от проекта, защото не е удовлетворен от скоростта на снаряда (два пъти по-ниска от планираната), три пъти по-малката далечина на полета и два пъти по-малка от предвижданата скорост на презареждане на оръдието. Очакванията са били, че оръдието ще изстрелва ускорен от електромагнитен импулс снаряд със скорост 8000 км/ч, на далечина до 160 км със скорострелност 10 снаряда в минута.
Пред електронния вестник "Взгляд" научният сътрудник от Института за Далечния изток Василий Кашин коментира, че началото на изпитанията на китайския релсотрон е сериозно постижение за КНР. За серийното производство обаче, смята той, ще са нужни кораби от ново поколение, с електрозадвижване, при които двигател с вътрешно горене не върти валовете, а дава енергия на електродвигатели, които захранват гребните електродвигатели и други потребители като релсотрон или лазерни оръдия. Засега такива установки могат да се монтират само на кораби, където може да се разположи мощен източник на енергия. В сухопътни условия подобна система би била слабоподвижна и лесноуязвима за противниково въздействие.
Релсотронът може да предизвика революция във военното дело, ако бъде направен работоспособен. Тази система използва електромагнитно поле за изстрелване на снаряди без барут само за сметка на кинетичната енергия. На теория това е много евтин начин да се нанасят удари на голяма дълбочина в противниковата отбрана, а и да се унищожават противникови ракети, без употреба на противоракети.



Оръдейната купола, в която, както се смята, се намира релсотронът




Китайският десантен кораб "Хайяншан" с монтираната в носовата част установка, маскирана с платнища


 

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 325

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 274

/ брой: 77

Агнешкото в Гърция 10 евро за килограм

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 77

Баските сепаратисти с исторически успех

автор:Дума

visibility 313

/ брой: 77

Иран запазва строгия контрол върху дрехите

автор:Дума

visibility 304

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 317

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 294

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 285

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 314

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ