26 Април 2024петък10:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Позиция

Поне малко обективност, г-н министър!

Отворено писмо до Красимир Вълчев относно Учебната програма по история и цивилизация за X клас

/ брой: 36

visibility 1527

Радославка Казанджиева*

Уважаеми г-н министър,
В раздела на учебниците за X клас, с оглед запознаване на младите хора с т.нар. комунистически период от развитието на страната ни, няма ли да бъде обективно да бъдат включени и фактите, които ще предложа по-долу.
Преди всичко ще предложа следното важно уточнение, а именно: българският народ, моят народ, от който съм все още част, не е живял и не е преминавал през комунистически период. Периодите, на които съм свидетел, бяха следните:
1. Период на тежки следвоенни години, когато макар и много малка, разбрах какво е купонна система, какво е дефицит на стоки - майка ми ме пращаше за хляб срещу представяне на купон, а тя, за да ни облича със сестра ми, тъчеше сама плат, от който ни шиеше рокли.
2. Изграждане на социалистическо общество чрез индустриализация на страната и развитие на по-ефективно селско стопанство - този път премина през национализация на предприятия и създаването на трудово кооперативните земеделски стопанства. Дали правилно е провеждана тази политика, не се ангажирам с преценка, защото може да не е обективна, но знам, че е ставало и по насилствен начин. Дали си е струвало това, мисля, че може да се прецени и след като се видят резултатите от следващия период, а именно:
3. Периода на развито социалистическо общество, т.е. времето през 70-те и 80-те години на миналия век. Позволявам си да отбележа, г-н министър, че през този период Вие сте роден, а аз през този период се реализирах професионално успешно и съм изпитвала чувството на гордост, като българка от страна, приета в групата на развитите страни по световните технико-икономически критерии за това.
4. Периода на прехода, за мене най-разрушителния в цялата ни история, но за него младите хора сами ще направят преценка.
И така, да се говори за "комунистически период" би било груба лъжа към историята ни и към младите хора днес. Моето поколение, когато бяхме млади, знаехме, че принципът на социалистическото общество е "всекиму според труда", а това значеше, че от нас се изисква много, много труд, за да участваме реално в развитието на страната ни. Да, наименованието на партията беше "Българска комунистическа партия", но това беше заради идеала, към който тази партия се стремеше и водеше народа си - идеал реален или химерен, но той почиваше на принципа "всеки дава на обществото според възможностите си, но получава според потребностите си".
А сега за някои факти и постижения, които младите хора е добре и трябва също да знаят.
Към края на 80-години по технико-икономически показатели България беше на 28-о място в света. В света, не в Европа. На кое място днес тя е в Европа, младите хора знаят и на тях се разчита да я изведат от тази позорна последна позиция, да подобрят жизненото ниво на народа и да му възвърнат достойнството.
За развитието на човечеството няма малки и големи народи. Всеки народ може да има принос в общочовешкото развитие. Имаме ли и ние принос в този процес? Ще посоча примери, които се отнасят към 1986 г., а страните са с наименованията си по това време.
1. Разработеният и внедрен "Метод за леене с противоналягане", известен не само у нас, но и в света като "Метода на Балевски - Димов", е постижение с революционни последици за леярската техника и технология и за металознанието, като отрасъл. Произведени са над 20 хиляди тона алуминиеви отливки и над 250 оригинални машини за промишлено прилагане на метода. Методът получава признание в СССР, Италия, ФРГ, САЩ, Унгария, Полша, Румъния, Канада и др. Във Франция е създадено българско предприятие, което произвежда с български машини и по българската технология 250 хиляди алуминиеви джанти за леки автомобили годишно.
2. Помни ли се все още името на Никола Райков Белопитов, с изключителния му принос в създаването и развитието на нашата родна електропромишленост. Създадено от него изобретение решава проблема със смущаващите шумове в слаботоковите съоръжения. Друго негово и на колектива, с който работи, изобретение - "Метод и съоръжение за механизирано електроискрово напластяване на благородни, твърди и други материали" е защитено с патенти в страни като САЩ, Франция, ФРГ, Италия, Швеция и др. и методът е известен в световната практика, като "Метод на Белопитов".
3. С развитието на машиностроенето се поставя задачата за създаване и усвояване в производството на комплектни задвижвания за металорежещи машини с цифрово-програмни устройства (ЦПУ) и за роботиката. Колектив от Института по електропромишленост, в тясно сътрудничество със специалисти от заводите-производители "Динамо"-Сливен, "Найден Геров"-Русе и "Елпром"-Троян, разработиха оригинални технически решения, защитени с 13 авторски свидетелства. Създадените комплектни електрозадвижвания, освен в металорежещите машини с ЦПУ, намират приложение и при комплектуването на трансманипулаторите за складова техника и промишлените роботи, в тежкото машиностроене. Осигурени са основните технически средства - сервозадвижванията, необходими за автоматизацията и роботизацията на нашата промишленост. Променя се и структурата на промишлеността, като се преминава от производство и износ на единични изделия към производство и износ на комплектни системи с вложена висока наукоемкост и намалена металоемкост. За да не се утежнява текстът, ще спомена имената само на старши научните сътрудници Панчо Дундаров (с 21 изобретения, 4 от тях патентовани в чужбина), Енчо Попов (60 изобретения и повече от 20 патента в страни с развита промишленост), Румен Апостолов, Георги Георгиев, научните сътрудници Румен Атанасов (36 изобретения), Кръстю Станилов, проф. Христо Кацаров и др.
4. Български стъпални регулатори на напрежение работят в 35 страни от четири континента и заслуга за това има ст.н.с. т ст. Тони Драгомиров и колективът, с който работи. Създадени са серии от стъпални регулатори, като в тях са внедрени над 100 изобретения и това отрежда челно място на страната ни в света, както   и  специализация в производството им по линия на СИВ. Заводът за трансформатори в София е най-големият им производител сред специализираните фирми в света. Постигната е и продажба на лиценз, за една от сериите, на индийска фирма, клон на американската корпорация "Дженеръл Електрик".
5. Българската система "Изаплан" за планетарно подаване на непрекъснат електрод при заваряване, създадена от Давид Самоковлийски и колектив, намира добър прием в много страни по света. Системата "Изаплан" е отличена със 7 златни медала на международни изложби. На световното изложение за заваръчна техника в гр. Есен, ФРГ, през 1977 г. тя е призната за едно от най-големите постижения в света след създаването на покритите електроди. През 1981 г. в Детройт тя е включена в листата на двадесетте най-представителни разработки, показвани в САЩ. Д. Самоковлийски е автор на 23 изобретения, като за някои от тях са издадени 75 патента в 18 страни. Лицензи са продадени във ФРГ, САЩ, Швеция и Франция. За качествата на системата "Изаплан" говори и записаното в протокол на независимата изпитателна лаборатория "Юнайтед лаборатори", САЩ, а именно: "Изаплан" превъзхожда.
 
* Авторката е работила 17 години в патентното ведомство на Р България, вкл. като и.д. председател


Водещи автомобилни фирми в света и днес работят с олекотени джанти и други детайли, изработени на място с български машини по метода на Балевски

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 633

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 665

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 627

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 653

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 551

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 750

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 670

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 695

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ