26 Април 2024петък05:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Започнаха пазарлъците кой ще запълва дупката от 10 млрд. евро след "Брекзит"

/ брой: 39

visibility 66

"Дойче веле"

Тема на неформалната среща на върха на ЕС в края на миналата седмица бе бюджетът на общността - след "Брекзит"-а в него ще се появи огромна финансова дупка. Ще липсват до 10 млрд. евро. Въпросът е дали след 2020 г. дупката ще бъде запълнена, или ЕС ще реши да пести? Дали европейският бюджет трябва да нарасне до един трилион евро, както настоява Европарламентът, или ще остане на сегашното си ниво, както предлагат Германия и други страни членки?

Двамата големи

В края на срещата канцлерката Ангела Меркел заяви, че на срещата никой не е поставял червени линии, а всички били убедени в необходимостта от промени. И още: очертавал се консенсус за актуализация на следващия европейски бюджет. Канцлерката уточни, че това означавало: повече пари за Африка и за насърчаване на изследователската дейност, с акцент върху дигитализацията; повече средства за отбрана в ЕС и за защитата на външните граници на общността.
Другият голям играч се казва Еманюел Макрон. Той все още не е казал нищо за френските вноски, но обяви, че ще реформира системата на земеделските субсидии. Аграрните помощи са най-голямото перо в европейския бюджет. Макрон смята да инвестира 5 млрд. евро за модернизирането на френското селско стопанство, включително за биоземеделието. Досега нито един френски президент не е предприемал подобна смела стъпка. Ако Макрон освободи средства от европейския аграрен бюджет, те могат да бъдат прехвърлени към политически сфери. По всичко изглежда, че Германия и Франция ще се стремят поне да се запази сегашното ниво на финансиране в ЕС и след напускането на Великобритания.

Четиримата скъперници


Холандия, Австрия, Дания и Швеция, са известни с това, че редовно се противопоставят на увеличаването на европейския бюджет. Австрийският канцлер Себастиан Курц заяви при първото си участие в среща на върха, че "ЕС трябва да се втали!" и след "Брекзит"-а трябва да пести. А който иска пари за нови задачи, като подсигуряване на външните граници и повече отбрана, трябвало да преструктурира наличните средства. Във всеки случай Австрия отказва да внася повече в общата европейска каса.
Най-отявленият застъпник на пестенето в този квартет е холандският премиер Марк Рюте. В Брюксел той категорично заяви, че ЕС трябва да се примири с факта, че бюджетът на общността ще трябва да се свие. От Холандия, която пък е най-големият нетен платец на глава от населението, не можело да се очаква и едно евро повече, увери той. Същевременно Рюте настоява някои сегашни разходи да бъдат свити, а спестените средства да бъдат пренасочени към защитата на границите и за борбата срещу киберпрестъпността.

Отличниците Словакия и Румъния

Всички източноевропейски страни членки, начело с Полша и Унгария, които са най-големите нетни получатели, вземат милиарди евро от фондовете за регионално развитие. С тези пари те плащат преди всичко инфраструктурни проекти, към които по традиция спадат и ненужни магистрални отсечки, неизползваеми регионални летища или пък частни железопътни линии, като тази в родното място на унгарския премиер Виктор Орбан. Все пак в структурно слабите региони се отделят средства и за безработните, за стартирането на бизнес и за професионално обучение на младите хора.
Полският премиер Матеуш Моравецки заяви с необичайно помирителен тон, че е необходим "добър и честен компромис". Неговата страна щяла да загуби най-много от евентуално свиване на бюджета и от преструктуриране на финансите. Словакия и Румъния пък се изявиха като отличници и показаха готовност да плащат повече в общия европейски бюджет. Към получателите на средства спадат и вечно нестабилната Гърция, Испания и Португалия. Ако в Брюксел се наложи курсът на икономии, за някои това ще означава край на дългогодишните им привилегии.
И накрая стана дума и за обвързването на определено финансиране с демократичното поведение и проявата на солидарност при преразпределението на бежанците. Това бе предложение на Меркел. Такава заплаха е надвиснала например над Полша и Унгария. Това предложение засега не среща голяма подкрепа, въпреки че много западни правителства гледат критично на антидемократичните тенденции в тези две страни.

                     БГНЕС (със съкращения)          


 

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ