25 Април 2024четвъртък20:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Палитра

Забравеният Константин Гърнев

Изложба по повод 125-годишнината на художника

/ брой: 43

автор:Дума

visibility 139

Голямата изложба на художника Константин- (Кочо) Гърнев (1893-1966), подготвена от екипа на галерия "Виктория" и Националната галерия, представя забравен художник, непознат за широката публика.
Повече от осемдесет години след първата му самостоятелна изява в България и след блестяща кариера в Европа, Константин Гърнев "се завръща" в родината със 112 маслени картини. Фактът, че  живее в Германия, а след смъртта му пластичното му наследство остава там, предопределя епизодичното участие на негови работи у нас. Щастливият случай картините да се завърнат в България прави тази изложба уникална. Тя експонира за първи път в неговата цялост творчеството на Гърнев, създадено след втората половина на 1940-те г.
По повод 125-годишнината от рождението на Константин Гърнев собственикът на галерия "Виктория" Павел Тодоров дарява за колекцията на Националната галерия едно от малкото запазени ранни произведения на художника - "Октобърфест" от 1930-те г. Платната може да се видят до 25 март в Двореца, пл. "Княз Aлександър I".
Гърнев е роден на 18 януари 1893 г. в благоевградското село Либяхово (днес Илинден). Между 1912 и 1921 г. учи с прекъсване в Рисувалното училище в София. По време на Първата световна война е командирован като военен художник. През 1922 г. заминава за Германия и се установява в Мюнхен, където живее до края. Приет е за студент по живопис в Мюнхенската художествена академия, където става ученик на проф. Херман Грьобер и проф. Франц фон Щук. През 1934 г. подрежда първата си самостоятелна изложба у нас, открита от проф. Иван Лазаров в галерия "Преслав" в столицата. Като задочен член на Дружеството на новите художници в България, той изпраща свои картини за участия в общите експозиции в София. През 1940 г. Гърнев подрежда представителна изложба в галерия "Ленбах" (най-голямата частна галерия в Мюнхен), преминала с шумен успех. По-голямата част от творчеството на художника е унищожено при бомбардировките над Мюнхен по време на Втората световна война. След 1945 г. той продължава да  участва в художествения живот на Германия.
                                   

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ