20 Април 2024събота08:12 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Измръзнаха 80% от кайсиите и прасковите в Сливенско

Поражения има при черешите и при сливите, оплакват се овощари

/ брой: 47

автор:Дума

visibility 60

Около 80-90% от цветните пъпки на кайсиите са измръзнали, съобщи председателят на Сдружение "Българска праскова" Коста Петров, цитиран от fermer.bg. Миналия четвъртък в Сливенския регион, по поречието на река Тунджа, температурите са паднали до минус 17 градуса. "Направихме проби и се оказа, че като разрежем пъпките, вътре са кафяви. На 10 пъпки 8 са кафяви при кайсиите", каза Петров. Някои сортове праскови също са засегнати, като при едни пораженията са до 80 процента, а има и такива с 50%.
По думите му при черешите някои сортове до 80 процента също са поразени от рязкото застудяване, което стана миналата седмица. По неговите думи има по-късно цъфтящи сортове, които са се спасили. Петров каза, че при сливите предимно е пострадал азиатският тип на 80%. Европейските сортове са с по-дълъг зимен покой и това ги е отървало, коментира експертът.
Според него има опасност за реколтата. За някои сортове очакваме и да се компроментира реколтата, прогнозира Петров. По думите студовете могат да предизвикат апоплексия при плодните дръвчета. Тя се получава, когато сокодвижението в овошките е започнало, но ниските температури водят до замръзване, а по-късно и до изсъхване на дръвчетата. "Такова нещо старите овощари от региона помнят през 1985 г., когато през март е имало подобна ситуация с внезапно падане на температурите. Тогава 4000-5000 декара бяха изкоренени", припомня Коста Петров и добави: "На минус 17 градуса няма кой да ти помогне. Това става веднъж на 30 години", отбелязва овощарят.
Стопаните от региона се събират, за да обсъдят ситуацията и да съберат окончателните данни за пораженията. В Сливенско се отглеждат близо 70 на сто от прасковените насаждения в Югоизточна България. Прасковите са около 16 000 декара, а близо 3000 декара са насаждения със сливи и джанки, 8000 декара са черешите.



снимка fermer.bg

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ