05 Май 2024неделя18:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Микроорганизми станаха шедьоври

Необичайното изкуство, представено в Националния природонаучен музей, ще може да се разгледа до 11 май

/ брой: 72

visibility 701

Кристина Миткова

Изложба на микробиолози "Агар арт - изкуство от микроорганизми" бе открита в Националния природонаучен музей. Тя привлече вниманието и възхищението на малки и големи. В експозицията са включени 40 творби, направени чрез култивиране на бактерии, дрожди и микроскопични гъби. Същинският процес на рисуване се извършва с помощта на метална примка, с която се взимат микроорганизмите и се нанасят върху новото "платно". Първоначално се виждат само щрихите, но след като се развият, цветът се появява и картината буквално оживява. По този начин "художниците" демонстрират как се занимават сериозно с наука, която може да се превърне и в истински живописен шедьовър.
Първият конкурс "Агар арт" у нас е организиран през 2016 г. от списание "Българска наука" и Ridacom. Той е създаден по аналог на Агар арт контест на Американското общество по микробиология. Поради големия интерес се провежда отново през 2017 г. и 25 екипа показват своята креативност и умения в 140 произведения от различни бактерии, част от които са представени на изложбата. Това събитие е едно от най-големите постижения, свързани с доказването на науката на много достъпно ниво именно чрез рисунки.
Вдъхновението идва в края на 2014 г. от Росица Ташкова, редактор на списание "Българска наука". Докато работи върху дипломната си работа за магистър в университета на Нант - Франция, решава да зарадва колегите си, рисувайки шарена елхичка. Авторката превръща бактериите в палитра, а творението й става най-харесваният, коментиран и споделян пост във фейсбук страницата на Американското общество по микробиология.
Организатор на експозицията е списание "Българска наука" с финансовата подкрепа на Ridacom и със съдействието на Националния природонаучен музей при БАН и Aruna PR Advisory. Куратор Ц Милена Радева. Изложбата може да бъде разгледана до 11 май.



БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1600

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1696

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1836

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1520

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1534

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1770

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1544

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1690

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ