05 Май 2024неделя14:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Гърция отхвърли името "Илинденска Македония"

Скопие смята, че това е добър вариант и отрича да има териториални претенции

/ брой: 95

автор:Дума

visibility 40

Гърция отхвърли името Република Илинденска Македония, като кабинетът на премиера Алексис Ципрас иска име, съдържащо географско определение.
В изявлението от канцеларията на гръцкия премиер се посочва, че Атина приветства достигнатото от Скопие разбиране, че "решението за името не може да съществува без приемането на erga omnes име, т.е. за цялостна употреба".
"Въпреки това, насърчаваме нашите съседи да продължим да работим заедно за намиране на взаимно приемливо решение с географско или времево определение, точно както предвижда пакетът от предложения, които представи специалният пратеник на ООН Матю Нимиц", се казва още в изявлението от канцеларията на Ципрас.
Повечето от гръцките опозиционни партии отхвърлиха името "Илинденска Македония", защото смятат, че не елиминира иредентизма.
"Република Илинденска Македония" е име с времево определение, което се позовава на конкретни дати от миналото и е реална възможност за компромис, който отговаря на интересите на двете страни. Очакваме предложението да бъде разбрано и ще осигури по-широка подкрепа в Атина. Това се казва в декларация на македонското правителство. "С това име ние извършваме пълно разграничаване с региона на Македония в Гърция. Разграничение във всеки един аспект. Илинденското въстание е съвместна борба на многоетническия ни народ за социални права и свободи. И няма никакви териториални претенции, към която и да е съседна страна, включително Гърция. Това е същата борба и през 1903 г., и през 1944 г.", се посочва в правителственото изявление.
Видни представители на българските научни среди определиха тази идея като посегателство върху историята ни. Според акад. Георги Марков делението на Илинденско-Преображенското въстание е невярно. Според него "страната ни би трябвало да има мнение, ако не някаква решаваща дума. Външно министерство не бива да се спотайва". Той смята, че името Илинденска Македония няма да бъде прието от гръцката опозиция и Гръцката православна църква. Проф. Божидар Димитров посочи, че името Илинденска Македония не е удачно, защото не отразява историческата същност на земите, които си търсят име. Според проф. Димитров и гърците няма да се съгласят с името Илинденска Македония, защото една от най-активните части на въстанието е в районите на Леринско и Костурско. Историкът проф. Пламен Павлов смята, че вариантът за Илинденска Македония е свързан с внушението, че Илинден е нещо изконно македонско и че не е българско. Проф. Павлов подчерта, че това е една огромна лъжа. Проф. Младен Григоров, председател на фондация „Паметници на българската слава“, коментира, че името Илинденска Македония е направо смешно. Това е все едно България да бъде кръстена на Априлското въстание или Франция на Френската революция.
Република Илинденска Македония е име с времево определение, което се позовава на конкретни дати от миналото, и е реална възможност за компромис, който отговаря на интересите на двете страни. Очакваме предложението да бъде разбрано и да осигури по-широка подкрепа в Атина. Това се казва в декларация на македонското правителство. "С това име ние извършваме пълно разграничаване с региона на Македония в Гърция. Разграничение във всеки един аспект. Илинденското въстание е съвместна борба на многоетническия ни народ за социални права и свободи. И няма никакви териториални претенции, към която и да е съседна страна, включително Гърция. Това е същата борба и през 1903 г., и през 1944 г.", се посочва в правителственото изявление.
В него се добавя, че Република Македония и гражданите й нямат никакви териториални претенции и потвърждават ненарушимостта на границите и уважение към наследството на Гърция и нейния народ.
Македонският държавен глава Георги Иванов изисква да получи в писмен вид това, което досега е било обсъдено на преговорите с Гърция.
В неделя сутринта пък бе съобщено, че кметът на Солун Янис Бутарис е приет в болницата след нападение по време на митинг, за което са заподозрени крайнодесни активисти, заявиха от официалните власти.
От офиса на министър-председателя Алексис Ципрас заявиха, че нападателите са "крайнодесни бандити". Бутарис многократно е разгневявал политическите кръгове със своите противоречиви изявления за Македония, Турция и Израел.



Солунският кмет Янис Бутарис (в центъра) получава помощ, след като бе нападнат от радикални националисти. Инцидентът се случи по време на отбелязването на трагичната дата в гръцката история - геноцидът от Отоманската империя срещу 353 000 понтийски гърци в Мала Азия през 1915-1923 г.
Снимка БГНЕС

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1600

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1696

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1836

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1520

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1534

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1770

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1544

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1690

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ