26 Април 2024петък23:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Еколозите от БАН показаха атрактивна изложба

/ брой: 97

автор:Дума

visibility 49

С научен форум и изложба Институтът по биоразнообразие и екосистемни изследвания (ИБЕИ) при БАН представи вчера своята дейност и резултатите от нея. Събитието в централната сграда на академията бе посветено на Международния ден на биологичното разнообразие 22 май.
Целта на форума бе да покаже значението на оценката на екосистемните услуги за хората и конкретно за всекидневието им, както и възможностите за съвместна дейност на държавни и частни научни организации и НПО в тази област. Мисията на института ни, който е водещ национален научен център за изследване и опазване на биоразнообразието и екосистемните услуги у нас, има голяма обществена значимост, подчерта директорът на института доц. Анна Ганчева. В последните две години учените работят по няколко проекта за картиране и оценяване на системи като влажните зони, сладководните и морските системи, дюните, скалните екосистеми и пр.
ИБЕИ бе създаден при реформата след международната оценка на БАН през 2009 г. чрез сливането на три института - по зоология, по ботаника и по обща екология. В изложбата бях показани резултати от изследванията с помощта на полевите научни станции в резерватите "Сребърна", "Калимок" в Созопол, "Атанасовско езеро", "Парангалица", Плана планина. Институтът работи активно със сродни научни звена от Европа, САЩ и Австралия.





Снимки Емилия Костадинов

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 457

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 430

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 493

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 492

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 435

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 430

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ