Ботевградчани ликвидираха предимството на тима на Тити Папазов

/ брой: 97

автор:Владимир Николов

visibility 630

Ботевградският Балкан шокира победителя от редовния сезон Левски ЛУКойл в първия финален мач в Националната баскетболна лига и спечели инфарктно сблъсъка със 71:69 (16:19, 12:15, 17:18, 26:17). Тимът, воден от сърбина Небойша Видич, губеше първите 3 четвъртини, но след като изоставаше на 2 пъти с 11 т.  триумфира след драма в края. Вторият мач е довечера от 19.00 ч. отново в зала "Универсиада". Съперниците бяха подкрепяни от сериозни агитки, но залата не се напълни, а феновете на гостите преобладаваха.
Двата тима се бяха срещали общо 5 пъти през сезона, като Балкан беше записал 3 победи срещу тима на Тити Папазов. След кошове на Божидар Аврамов и Станимир Маринов и  неспортсменско нарушение на Венцислав Петков домакините поведоха с 13:6, но Балкан отговори със серия от 6:0. През втората част гостите продължиха с неточни стрелби за тройки, а Аврамов и най-вече Маринов продължиха с безмилостна точност и Левски поведе с 9 т. - 29:20 и 33:24, но почивката дойде при 34:28. След нея Кийт Клантън създаде проблеми на Балкан в подкошието и вкара 6 от първите 10 т. за софиянци, които за първи път в мача поведоха с 11 т. - 44:33 след 24 минути. С 2 поредни тройки на Иванов и Уошингтън ботевградчани стопиха изоставането - 39:44, но отново изпуснаха инерцията и “синьо-белите” се откъснаха пак с 11 т. - 52:41 малко преди края на третата четвърт, която все пак приключи при 52:45.
В последната част балканци подобриха мерника си отдалеч, а левскарите изпаднаха в сериозна криза в нападение. Те не успяха да вкарат кош над 5 минути срещу 15 поредни точки на гостите, които поведоха с 60:52. Николай Стоянов върна домакините в мача с 2 поредни коша, а Божидар Аврамов наниза тройка и стопи изоставането им - 59:60 3:50 мин. преди края. Кесар обаче вкара 2 фаула, а Аврамов изпусна нервите си и получи техническо нарушение, което увеличи разликата до 59:63. Той се реваншира с тройка, но Венцислав Петков вкара 5 т. за Балкан срещу 2 на Аврамов и гостите поведоха с 68:64 минута преди края. Пак Аврамов наниза тройка за 67:68 20 секунди преди последната сирена. Петков вкара само 1 от 2 наказателни удара, а с нов кош Маринов изравни - 69:69 9,1 сек. преди края. Тогава американецът ДиВон Уошингтън не трепна от наказателната линия и Балкан поведе със 71:69 5 секунди преди сирената. Маринов пък пропусна стрелба за тройка и така Балкан открадна домакинското предимство на съперника. До края на серията остават по 2 домакинства.
Венцислав Петков бе най-резултатен в мача с 20 т. ДиВон Уошингтън с 13 и  Дейвид Хоутън с 12 допринесоха за успеха на Балкан.
За Левски ЛУКойл Станимир Маринов постигна 19 т., а Божидар Аврамов - 14 и 8 асистенции. Кийт Клантън приключи с 12 т. и 8 борби.
Съперниците показаха слаба точност от тройката - 4/29 за домакините и 7/29 за гостите, които стреляха по-лошо, но се пребориха за победата. Балкан имаше само 36% успеваемост в стрелбата от игра срещу 41% за Левски.
Резервите на гостите обаче вкараха 37 т. срещу 20 за тези на домакините.

Играчите на Балкан Ботевград подскачат от радост след победата над Левски ЛУКойл със 71:69 в София в първия финален плейоф