29 Март 2024петък17:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Внимание! Лаймска болест!

БЧК съветва как да реагираме при ухапване и ужилване от насекоми

/ брой: 129

автор:Аида Паникян

visibility 4170

Два пъти повече са случаите на лаймска болест у нас в сравнение с м.г., съобщи тази седмица главният държавен здравен инспектор  д-р Ангел Кунчев. Той поясни, че причината е във влажното време и продължителните валежи. По думите му случаите на лаймска болест към момента вече са 180.
Над 20% от кърлежите във всички области са заразени с лаймска болест заради мишките, плъховете и донякъде бездомните кучета, каза директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев. "Не ходете там, където има треви и където може да има кърлежи, не пускайте децата си. Винаги се оглеждайте за кърлежи, защото кърлежът, ако е малко стоял - няколко часа на тялото - не може да предаде инфекция", е препоръката на проф. Кантарджиев.
През лятото

опасността от ухапвания от комари,


кърлежи и други кръвосмучещи насекоми нараства. Ухапванията и ужилванията от насекоми обикновено са безобидни и причиняват само малко дискомфорт, обясняват от БЧК. Ухапването от насекомо или ужилване е малка рана на кожата, причинена от комар, пчела или оса. Но, ако пострадалият е ужилен няколко пъти, размерът на инжектираната отрова може да бъде достатъчно голям, за да предизвика сериозна реакция. Ужилването в устата или гърлото може да е опасно за живота, защото отокът може да ограничи дишането. При свръхчувствителни към отрова на насекоми хора, може да се задейства алергична реакция, което може да доведе до оток на дихателните пътища, затруднено дишане, шок или дори до смърт.
В повечето случаи има локален оток, зачервяване, сърбеж и понякога малко болка. В случаи на тежка реакция се наблюдава оток на дихателните пътища, затруднено дишане или шок. Понякога се наблюдава и главоболие, световъртеж, гадене и диария, затруднено дишане и преглъщане, както и загуба на съзнание.
От БЧК препоръчват преди всичко да бъде успокоен пострадалият. "Ако жилото е все още в кожата, използвайте нокът или тъпата страна на ножа, за да го извадите. Направете това чрез натискане нагоре на мястото под жилото и плъзгащо се движение.
V Не използвайте пинсети, защото с това може да компресирате останалите сакове отрова. Това ще доведе до нахлуване на останалата част от отровата в кръвта.
V Охладете ужиленото от насекоми място с лед, за да се намалят отокът, сърбежът и болката. Може да използвате студен компрес. Лосион или мехлем, за успокояване на сърбежа може да донесе облекчение. Измийте областта около раната с вода. Накарайте пострадалия да смуче кубче лед или да изплакне устата си със студена вода, ако е бил ужилен в устата или гърлото. Това ще намали риска от оток.
V Поставете го в полуседнало положение, ако получи алергична реакция и се почувства зле. Това ще му помогне да диша.
V Повикайте Спешна помощ, ако пострадалият е свръхчувствителен към отрова на насекоми и се влошава или е бил ужилен в устата или гърлото. 
V Насочете пострадалия към
лекар или болница, ако не можете да премахнете жилото или пострадалият започне да се чувства все по-зле след ужилването”, препоръчват от БЧК.

Ухапването от кърлеж

е малка рана на кожата, причинена от кърлеж. Те се нуждаят от кръв, за да се възпроизвеждат. Не могат да скачат или летят и изчакват върху растения или трева. Когато мине животно или човек, кърлежът защипва кожата на пострадалия с устата си. След това изсмуква кръв от жертвата за няколко часа или дни.
Колкото по-дълго кърлежът остава върху кожата, толкова по-голям е рискът от инфекция.
V Кърлежите трябва да се отстраняват възможно най-бързо. Ако кърлежът стои в тялото повече от 24 часа, може да зарази човек с марсилска треска или лаймска болест, казва директорът на Центъра по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.
Ухапването от кърлеж не е болезнено и често остава незабелязано. След няколко часа ухапаното започва да сърби. Когато е пълен с кръв, кърлежът е колкото грахово зърно и е по-лесно забележим. При хората кърлежът обикновено е разположен на главата, шията, подмишниците, задната част на коленете, в слабините и глезените.
Лекарите съветват да не го вадим сами, а да потърсим медицинска помощ, но когато това не е възможно, от БЧК препоръчват няколко стъпки:
V Отстранете го с помощта на специален екстрактор за кърлежи или чифт финни пинцети. V Не премахвайте кърлежа с пръсти и палец. Внимавайте да не хванете тялото и да оставите главата.
V Не използвайте алкохол, антисептични или други продукти, за да упоявате кърлежа.
V Измийте раната с вода и дезинфекцирайте с алкохол или друг кожен антисептик. Посъветвайте пострадалия да се консултира с лекар, ако има някакви необичайни промени на кожата в рамките на първите няколко седмици от ухапването.
Насочете пострадалия към лекар или болница, ако има анормални промени на кожата, ако се появяват висока температура, главоболие, болки в ставите или е ухапана бременна жена".



Любопитно

Кърлежите са много жилави насекоми. Ако ги пренесете вкъщи с дрехи или раници, те могат да живеят и 14 дни. Не умират при пране в перална машина при 40 градуса, включително и използването на центрофуга. Но не могат да оцелеят при пране на 60 градуса.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ