19 Април 2024петък13:20 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Колко са вредни LED светлините, пита Еврокомисията

Неизлъчващите топлина светлини са в съвременните крушки, светофари, автомобилни фарове, екраните на телевизори и таблети

/ брой: 154

автор:Аида Паникян

visibility 1542

Те вече са почти навсякъде във всекидневието ни - светодиодите (на английски light-emitting diode), известни като LED светлини. Широкото им приложение накара Европейската комисия да поиска от Научния комитет по възникващи и идентифицирани нови здравни рискове (НКВИНЗР/SCHEER) да се произнесе дали тези светлини може да представляват риск за човешкото здраве.
Известно е, че светодиодите генерират светлина по напълно различен от традиционния начин на електрическата крушка. Те са енергоспестяващи, трайни, не излъчват топлина и намират приложение на много места във всекидневието ни.

Възможни здравни рискове

Светодиодните устройства имат оптично излъчване, което не прониква в тялото, но някои учени имат съмнения, че могат потенциално да увредят очите и кожата в зависимост от продължителността на експозицията, дължината на вълната и интензитета на светлината. Изследванията показват, че излъчването от LED екрани на телевизори, лаптопи, телефони, таблети
и играчки е по-малко от 10% от максимума в рамките на безопасните граници, определени за защита на ретината от нараняване. Т.е. те не представляват риск за очите при нормална употреба. И все пак, за разлика от традиционните светлини, повечето използвани в момента LED светлини излъчват малко или много инфрачервени лъчи, което може да засегне някои биопроцеси при хората. Учените изследват това  в момента, макар засега да е ясно, че лъчението от светодиодите е незначително в сравнение с произведеното от слънцето.

LED, превозните средства, възрастните хора и децата

Някои по-стари видове LED улични светлини може да произвеждат отблясъци, ако погледнем направо в тях, но се смята, че това може да се избегне, ако LED елементите се поставят по различен начин или са дифузирани.
Светодиодите на превозните средства (съвременните коли имат LED светлини, които заместват фаровете през деня) също може да произвеждат бликове, които да създават проблеми особено за възрастните хора.
Детските очи са по-чувствителни към синята светлина. Въпреки че емисиите от LED лампите и екраните може да не са вредни, сините светодиоди може да са много ослепителни за малки деца, предупреждават учените.

Влияят ли на съня?

Светлината (и естествената, и изкуствената) влияе на циркадния ритъм – циклите на физическите, психическите и поведенческите промени, които траят около 24 часа и ни казват кога трябва да спим, кога да се събудим без будилник. Някои смятат, че използването на светодиоди може да повлияе на съня ни. Но се оказва, че учените все още не са наясно дали, ако през нощта гледаме филм на таблета си и после сънуваме кошмари, вината за това да е на филма или на светодиодите.

Становището на НКВИНЗР

За настоящия момент заключенията на Научния комитет са, че няма достатъчно доказателства, че здравето на обществото е изложено на риск от прякото неблагоприятно въздействие на светодиодите, ако употребата им не е прекомерна. LED технологията все още се развива и липсват достатъчно изследвания за влиянието й върху отделни аспекти на здравето и за потенциалните последици от масовата й употреба. 
 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 188

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 155

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 135

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 156

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 173

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 153

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ