28 Март 2024четвъртък16:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Празник

КРАЛ ИЩВАН, ПОКРЪСТИТЕЛЯТ НА МАДЖАРИТЕ

/ брой: 159

автор:Дума

visibility 2071

Д-р Радко Ханджиев
Bulgarian Press Pool-Budapest

Той е наричан Апостол на Исус и през 1083 г.
папа Григорий VII го канонизира за светец

Да се вгледаме в два от стотиците паметни знаци, издигнати по цяла Унгария в знак на почит към Свети Ищван. В съвременна скулптура от края на XIX век виждаме човек с гранитно лице, твърд и непоколебим войн, яхнал величествено коня си, с решителен поглед, вперен в бъдещето и в кръста, който държи с дясната си ръка. В средновековната гравюра виждаме човек на преклонна възраст със сива брада и дълга коса, изобразен като благочестив светец, уверен, че оставя делото си в сигурните ръце на своя наследник.

Рожденото име на Ищван е Вайк, което в тюркската лексика означава "бей". Баща му - великият княз Геза, продължава да се кланя на езическите унгарски богове, макар да не се противопоставя на разпространението на християнството. Като първороден син, на Вайк се пада да заеме престола на великия княз в 997 г. Но на погребалната церемония се сблъсква с княз Кoпани, който предявява претенции върху властта и съпругата на покойния Геза - княгиня Шaролта, въз основа на левиратното традиционно право: най-възрастният физически здрав брат на починалия да наследи трона и да се ожени за вдовицата му.
Още преди смъртта си обаче Геза отменя тази племенна традиция и въвежда наследяване по първородство (primogeniture) - практика, установена в европейските християнски дворове.
Конфликтът става неизбежен. Княз Кoпани, заедно с князете от южната част на Унгария и от Трансилвания - Айтони, Дюла и други, започват военни действия, опустошавайки укрепените селища и земите в северозападната част на страната, които са лични владения на покойния Геза. Младият 22-годишен Вайк за първи път трябва да препаше меча и да влезе в бран, за да защити правото си на наследник на великия княз.
Средновековните хронисти го описват като човек с блестящо за времето си образование в областта на теологията, философията и правото, владеещ гръцки, латински и германски език, бил е с висок ръст и внушително физическо присъствие, безстрашен войн и вещ пълководец. Това той потвърждава в битката при Веспрем, където успява да победи главния си съперник княз Кoпани: тялото му е разсечено на четири части, всяка от които е разпратена за назидание в четирите части на държавата. Със същата решителност и жестокост той се справя и с другите непокорни князе, повечето от които продължават да се придържат към традиционните си вярвания.
Вайк стига да убеждението, че трябва да потърси съюзник в християнството като обединител на разноплеменните народи, населяващи държавата му, както и за да вдигне статута й, да го изравни с този на християнските си съседи.
Великоморавия и България са покръстени в средата на IX век; поляците - през 966 г.; Киевска Рус - през 988 г. Така превръщането на християнството в унгарска държавна религия става основна задача на княз Вайк.
Впрочем, приемането на християнските ценности от населението в Карпатския басейн отдавна е факт далеч преди пристигането на маджарите, предвождани от Арпад в 896 г. Тези земи с преобладаващо славянско население са завладени от Българската държава, след като хан Крум разбива аварите; а до края на IХ век са подвластни на цар Симеон Велики. Именно в земите на Панония славянските първоучители Кирил и Методий проповядват на роден език и обучават първите си ученици. И днес в унгарския град Залавар тачат делото на светите братя, а едно от училищата носи името "Св. Св. Кирил и Методий".
Също както българския княз Борис век и половина преди това, Вайк се замисля по какъв начин с покръстването Унгария да съхрани и суверенитета си. Усетът му на държавник подсказва, че ако се обърне на запад към Свещената Римска империя, това би означавало Унгария да придобие статут, васален на германския император. Нещо подобно би се случило и ако се обърне на юг, към Византийската империя. Затова Вайк избира да приеме кръщение от римския папа.
За разлика от императорите, папа Силвестър II няма могъщи армии, но в замяна на това е безспорен духовен лидер и може да оказва влияние върху европейската политика; дори да сваля крале и императори.
Така, на Коледа в 1000 г., Вайк официално приема християнството от римския папа, който го кръщава с християнското име Стефан - на унгарски Ищван, и в допълнение му праща корона. По такъв начин Унгария официално се превръща в кралство, което трябва да бъде признато за суверенно и от другите европейски държави.
Короната и кралският титул улесняват Ищван да продължи да налага със силата на меча разпространяването на християнските ценности сред маджарските племена, да обедини под скиптъра си целия Карпатски басейн. Не се спира дори пред чичо си Дюла-младши, чиито земи в Трансилвания, според средновековните хронисти, били "най-обширни и най-богати". Закаленият вече в битките Ищван, през 1002-1003 г. нахлува във владенията на чичо си, пленява го заедно със семейството му и "налага със силата на оръжието християнската вяра".
Апетитите към унгарските земи не секват и отвън, но Ищван успява да съхрани независимостта на кралството си, като принуждава през 1030 г. настъпващата войска на Конрад II - германския император на Свещената Римска империя, да се оттегли от унгарските земи. Така той полага основите на държавно строителство, което без прекъсване продължава пет века, превръщайки Унгария в империя в центъра на Европа, с която всички съседи е трябвало да се съобразяват.
След като успява да наложи християнството над непокорните си съплеменници, крал Ищван предприема поредица от реформи, най-важната от които е създаването на 45 окръга, всеки ръководен от ишпан (управител), чието задължение е да събира кралските данъци, да поддържа войска за нуждите на краля, да раздава правосъдие на територията на съответния ишпанат.
Ищван създава и длъжността надор ишпан, тоест (главен управител), който трябва да следи и контролира дейността на отделните ишпани. Естергом става главен политически и религиозен център на унгарските земи; в този град на река Дунав крал Ищван построява величествена базилика и не по-малко величествен за времето си кралски дворец.
Законодателната му дейност е тясно свързана с новата религия. Първият му "Законник" включва разпоредби, предписващи съблюдаването на християнските обичаи, изповед преди смъртта, мерки на принуда поданиците му да се откажат от старите си езически ритуали, задължителен десятък в полза на църквата и др. Заслуга на крал Ищван е, че създава независима от епископите на Свещената Римска империя Унгарска архиепископия.
Постепенно, в земите на кралство Унгария настъпва мир, те стават предпочитан маршрут за търговци и поклонници, пътуващи към Константинопол и Светите места.
Съвременните историци поставят крал Ищван в пантеона на най-великите унгарски държавници. В сърцето на Европа той създава християнска държава, която приобщава под скиптъра на унгарския крал многобройни народности. Такова постижение преди маджарите не успяват да постигнат нито хуни, нито авари, нито другите народи, обитаващи Карпатския басейн. Неслучайно той е наричан Апостол на Исус и през 1083 г. папа Григорий VII го канонизира за светец. А унгарците честват 20 август - деня на Свети Ищван, като един от своите национални празници.


- Училище "Св.Св. Кирил и Методий" в унгарския град Залавар

https://sites.google.com/site/cmetod/fotoalbum/iskola


- Базиликата в Естергом


- Изглед от Естергом с базиликата


- Средновековна гравюра на крал Ищван
кампания.
 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 194

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 218

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ