26 Април 2024петък09:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Патова ситуация в играта на покер с Ким

Сближаването между Вашингтон и Пхенян забуксува

/ брой: 178

visibility 74

Мартин Фриц, Дойче веле

Беше ясно, че светът ще наблюдава много внимателно как севернокорейското ръководство ще отбележи 70-годишнината от основаването на държавата. И първите сигнали са обнадеждаващи: този път на военния парад в Пхенян не видяхме балистични ракети. Очевидно Ким Чен-ун е преценил, че не трябва повече да провокира САЩ, а вместо това просто да отпразнува другите успехи, като например мащабното строителство в страната.
Празненствата по повод 70-годишнината идват в тежък момент за севернокорейския лидер. Ким Чен-ун иска да повиши стопанския ръст, но санкциите спъват икономиката. По-добрите отношения със САЩ би трябвало да помогнат за разхлабването на санкциите. Но и три месеца след историческата среща в Сингапур между него и американския президент Доналд Тръмп двамата не могат да се споразумеят за следващата стъпка на сближаване.

И двамата са "разочаровани"

В сряда Ким Чен-ун изрази пред специалния южнокорейски пратеник разочарованието си от застоя в преговорите. Северна Корея вече предприе "първите необходими стъпки за денуклеаризиране" на Корейския полуостров, е подчертал Ким, визирайки закриването на ядрения изпитателен полигон и разрушаването на една ракетна база. Севернокорейският лидер е настоял също САЩ да оценят подобаващо демонстрираната от Пхенян добра воля - знак, че Ким се надява на нормализиране на отношенията със САЩ.
В Сингапур двете страни действително се споразумяха за подобряване на отношенията. Доналд Тръмп дори бил обещал, че в скоро време ще подпише декларация за официалното прекратяване на Корейската война.
Американският президент реално обаче не предприе нови стъпки, а се задоволи само с това временно да замрази съвместните военни маневри с Южна Корея. След това тайните служби информираха, че Северна Корея е продължила да произвежда ядрен материал и да строи ракети. В началото на август американското правителство наложи нови санкции срещу двама високопоставени севернокорейски функционери, а президентът Тръмп отмени визитата на външния си министър Майк Помпео в Пхенян. Беше съобщено за изпратено послание до Вашингтон от шефа на севернокорейските тайни служби, който е изразил очакването, че Помпео "ще предложи нещо" при визитата си в Северна Корея. А САЩ изглежда чакат първо Северна Корея да направи нови и конкретни стъпки в ядреното разоръжаване.

Натиск от Пекин и Сеул

Възможно е в близките седмици да станем свидетели на раздвижване, което да доведе и до изход от сегашната патова ситуация. Китай и Южна Корея засилват натиска си върху Ким Чен-ун. Един пример: китайският президент Си Цзинпин отклони поканата на севернокорейското ръководство да присъства на юбилейното тържество за 70-годишнината. Вместо него в Пхенян пристигна председателят на китайския парламент. Анализаторите оценяват това като сигнал от Пекин, че Северна Корея не бива да храни надежда за разхлабване на икономическите санкции. Освен това Китай иска да избегне впечатлението за прекалена близост със Северна Корея - заради търговските си спорове със САЩ. Доналд Тръмп обвини Китай, че тайно смекчава санкциите срещу Пхенян и ги използва като средство за натиск в търговските преговори със САЩ. Китай отхвърли това обвинение, но не иска и да налива още масло в огъня. От 13 години насам нито един китайски държавен ръководител не е посещавал Северна Корея. И китайският президент Си Цзинпин ще изиграе този коз, само ако има някаква изгода.
Южнокорейският президент Мун Дже-ин пък разчита на сближаване между Пхенян и Вашингтон  - само така могат да се осъществят амбициозните му планове за съвместни проекти между двете Кореи. Така например планираното изграждане на нови железопътни линии е възможно само ако ООН отмени икономически санкции срещу Северна Корея. Затова на третата среща помежду им от 18 до 20 септември в Пхенян Мун Дже-ин вероятно ще поиска от севернокорейския лидер още по-конкретни стъпки за денуклеаризация на Корейския полуостров.

Воля за напредък

Севернокорейският лидер вече предприе първата малка стъпка за подобряване на отношенията със САЩ. В сряда той заяви, че иска да осъществи ядреното разоръжаване още "през първия мандат на президента Тръмп". За първи път Ким Чен-ун назовава конкретен срок за това. Доналд Тръмп също изрази своя оптимизъм. "Заедно ще се справим ", написа той в туитър.
Проблемът се състои в това, че американският президент е заобиколен от хардлайнери по отношение на Северна Корея, начело със съветника по въпросите на националната сигурност Джон Болтън. А дипломатите и функционерите около Ким също са от старата школа и нямат никакво доверие на Америка. Даже това, че двамата лидери се срещнаха и разговаряха лично в Сингапур, не успя да сложи край на взаимното недоверие.

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ