16 Април 2024вторник20:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интервю

Реституираните земи в паркове трябва да се отчуждят

Искаме проверка на всички върнати терени в зелени площи, казва общинският съветник от БСП в София

/ брой: 183

автор:Деси Велева

visibility 92

БОРИС ЦВЕТКОВ е роден на 25 ноември 1973 г. в София. Завършил е НПМГ и информатика в Софийския университет. Има специализация "Политически мениджмънт" в НБУ и Българско училище за политика. В момента е общински съветник от БСП.  Заместник-председател е на постоянната комисия по устройство на територията, архитектура, достъпна среда и жилищна политика и член на постоянната комисия по икономика и собственост.

"Столичани ще плащат милиони заради далавери с реституцията"

- Г-н Цветков, за трети път хора от столичния квартал "Дружба" излязоха на протест. Той отново е свързан с презастрояването на града и опазването на зелените пространства. Какви конкретно са тревогите на жителите на района?
- Хората излизат вече няколко пъти в подкрепа на запазването на зеленото пространство в района им. Става дума за парка в центъра на старата част на "Дружба 1", който е разположен между училище, детска градина и много жилищни блокове. Оказа се, че част от терена е съмнително реституиран. Вероятно с корупционен натиск, новите собственици и стоящите зад тях инвеститори са доказали, че в тази зелена площ не е изградено нищо, че отдолу не минават комуникации, инженерни мрежи, топлофикация, тръби, водоснабдяване, канализация, че няма изградени алеи. Излиза, че 50% от това хубаво паркче на "Дружба 1" са реституирани.
След като се направи първата голяма далавера с реституцията в този жилищен комплекс, се премина към втория етап - застрояването. Ние като партийна организация се организирахме заедно с гражданите на район "Искър" и направихме подписки, обжалвахме намеренията за строежи и накрая се преборихме от плана на квартала да отпаднат всички нови застроявания във въпросния терен с изключение на едно. За съжаление, точно в средата на този парк остана позволен строеж на 5-етажен блок, който първоначално беше планиран като 7-етажен. Той на практика разделя парка на две и прекъсва комуникацията между частите му. Именно в тази площ има поне 15 здрави дървета.
Преди няколко месеца граждани, живеещи наоколо, ни сигнализираха, че са дошли работници и са поставили колчета около 5-6 декара терен в зелената им площ. Това е позволено от закона - собственикът има право да влезе във владение, като обиколи имота си с ниска ажурна ограда. Доскоро това не беше възможно, но лобистките интереси се намесиха и нормативите бяха променени.
В "Дружба" събрахме над 1300 подписа, а аз самият внесох питане в Столичния общински съвет по този въпрос. След това направихме три протеста. Отделно в официално писмо аз настоявах пред общината да се спази законът и да се извърши проверка на реституцията в зелени площи. Може да се окаже, че с далавери или грешни документи е станало връщане на земя вместо в единия край на "Дружба" - в другия. Ако се открият такива случаи, това е достатъчно основание да се сезират компетентните органи и да се оспори съответната реституция.
- Какви други искания имат жителите на района?
- Те настояват и аз ги подкрепям, да се задейства веднага процедурата по отчуждаване на повечето терени в този парк. Общината има това право. Възможно е да възникне спор по цената, собственикът да не е съгласен с нея, но си има процедури, с които се отива в съда и той взема крайното решение. В този случай обаче се получава така, че всички ще трябва да плащаме за това отчуждаване, въпреки че не ние сме допуснали съмнителните механизми, по които е ставала реституцията навремето.
Общината до ден днешен не си е мръднала пръста да пристъпи към такива действия, а има крайни срокове, които трябва да се спазят. Ако тя се позабави още малко, ще се окаже, че няма да може да извади наведнъж огромната нужна сума за отчуждаване на терените. Оправданието ще бъде, че пари няма и така ще се отвори широко вратата за нови строежи.
Затова подходът трябва да е друг. Първо от столичната администрация трябва да дадат приоритет за изкупуването на частните земи от големите паркове, от терените, предвидени за детски градини и метро. На следващ етап вече може да се върви и към по-маловажни площи в крайните квартали. И вече по този приоритетен списък общината ще може да предвижда всяка година да отделя примерно по 20 млн. лева от бюджета си и да иска от държавата целево още средства. Защото именно държавата е участвала в забъркването на кашата.
- Откъде другаде може да се осигурят пари за исканото от вас отчуждаване на терени?
- Възможно е например парите от рекламни съоръжения, от билбордовете, които се поставят в зелените площи, вместо да отиват в бездънната яма на столичния бюджет, а оттам за ремонт на ремонта, целево да се използват за отчуждителните процедури.
Положителен факт е, че в отговор на моето питане кметът Йорданка Фандъкова обещава да се започнат такива процедури. Ще видим дали ще бъдат предвидени пари в бюджета за следващата година и дали ще се пристъпи към такова действие.
В същия отговор се казва още, че кметицата е възложила спешна проверка за реституцията на кмета на район "Искър", на заместник-кмета Йоана Христова и на още 2-3 институции. За съжаление нещо, което е трябвало да се свърши преди 7-8 години, става чак сега - след няколко протеста и острата ми реакция.
Аз ще продължа да питам, защо администрацията досега не е направила нищо, за да провери законна ли е била реституцията, за която сега столичани ще плащат милиони левове за обезщетяването на далавери.
- А какво ще стане с блока, който трябва да се построи в центъра на парка в "Дружба" 1?
- Обърнах се към Фандъкова с молба да започне разговори с инвеститора. Реално този имот събуди и активира гражданското недоволство. Нека тя да влезе в преговори, да опита да спаси терена от строеж срещу някаква равностойна или поне приемлива компенсация. Собственикът на терена се появи на един от протестите ни и даде да се разбере, че е склонен да приеме компенсация и да получи например друг терен.
Все пак въпросът е новото парче земя да не е на място, което пак ще се превърне в невралгична точка - зелена площ или терен, на който хората от друг квартал не биха позволили да се издигне блок. Има достатъчно все още неразграбени общински и държавни терени, които могат да се предоставят в замяна. Много разумни собственици биха се съгласили на равностойна заменка, вместо да се борят с хората и да правят опити да ги мамят.
От години виждаме, че жителите на столицата  имат ясна и категорична нетърпимост към разпарчетосването на парковете. Преди време те показаха своята позиция и в защита на Южния парк.
Затова настоявам за повече действия от страна на общината и на кмета Йорданка Фандъкова. Има механизми за справяне с този труден проблем. Смятам, че презастрояването на София може да бъде спряно с активна политика и действия за осъществяването й. Стига сме настъпвали всеки ден мини, не е редно да има протест след протест в защита на зелени терени и срещу някой самозабравил се инвеститор.





 

Билетът за влак поскъпва с 20% от 7 май

автор:Дума

visibility 300

/ брой: 72

Тецовете в Източномаришкия басейн минават на газ

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 72

Инфлацията леко се забавя, но храните поскъпват

автор:Дума

visibility 283

/ брой: 72

Заплаха за поливния сезон в Пловдивско

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 72

Разногласия в Тел Авив за отговора срещу Иран

автор:Дума

visibility 348

/ брой: 72

В Гърция забраниха паленето на огън

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 72

Кипър спира да дава убежище на сирийци

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 72

Накратко

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 72

Широко затворени очи

автор:Мая Йовановска

visibility 323

/ брой: 72

"Наивният" Иран

автор:Юри Михалков

visibility 323

/ брой: 72

Ще изпратим ли на изборите отново бандити във властта?

visibility 295

/ брой: 72

За нов икономически модел в ЕС, базиран на знанието

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 72

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ