28 Април 2024неделя14:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Книга за творческия път на Рафи Шехирян

Творби на художника може да се видят в столичната галерия "Контраст"

/ брой: 201

автор:Дума

visibility 801

Книгата "Рафи Шехирян", която бе представена в столичната галерия "Контраст", е фокусирана върху творчеството на художника, показано за първи път след 30 години на българската публика с изложбата "Припомняне". Книгата, която е първата публикация в България за творческия път на автора, е инициирана от Галина Шехирян и Джулиан Шехирян. Тя е резултат от размислите на проф. Аксиния Джурова, Филип Зидаров, Румен Серафимов и Цветан Колев върху творчеството на Шехирян и е богато илюстрирана. Целта на това издание е да запознае читателя с малко известното в България творчество на уникален художник с изключителен философски поглед върху света.

След 30 години от първата им и единствена самостоятелна изложба в България (1987), галерия "Контраст" представя отново Галина и Рафи Шехирян. Рафи Шехирян не е включван в нито една художествена изложба у нас до 1988 г. - годината, в която той напуска страната, за да се върне инцидентно само веднъж до кончината му в САЩ през 2011 г. За разлика от него още в средата на 80-те г. Галина Шехирян е редовен участник в изложбите на приложно-декоративното изкуство. Тя започва силно с творби, в които овладяването на дървото бе по един начин, който нито беше скулптурен, нито дърворезбарски. Без моделиране на формата още в тези години тя достигна в работите си до "нова предметност", отбелязва проф. Аксиния Джурова. Тя беше прецедент в българското изкуство за времето си, пренасяйки предметите от една битова и времева среда в съвременната чрез подмяната на оригиналната им форма и функция. Така те се превръщаха в нейна органична естетика и стилистика, носейки елементи от излъчването на тотема и ритуалността, подобно на идолите. В този смисъл, това бе нещо наистина без аналог у нас, пише известната изкуствоведка.
В изложбата в галерия "Контраст" Галя се представя чрез непознати творби от стъкло, правени в студиото й в Ню Джърси и Флорида, в традицията на старата техника на verra iglomese (reverse painting), позната още от Ренесанса. Изящни като форма, стилистика и изискани цветови нюанси, в които детайлът е част от съвършенството им, и този път тя остава вярна на себе си в оригиналната интерпретация на материала, отново без аналог у нас. Казвам това, защото в първите и единствени изяви у нас на Галина и Рафи Шехирян в София, на "Раковски" 108, и Варна (1987), организирани от Филип Зидаров и Румен Серафимов, общото между двамата бе излизане на изкуството им от обсега на елементарната и позната у нас визуалност, пише проф. Джурова.
...Живописта на Рафи не би могла да се обясни, без да си припомним 80-те г., прекарани с Галя в Трявна и в село Янтра, домовете им, напомнящи "Клуб на приятели" и "Работилница на идеи", разходките на Рафи с Цветан Колев и Димитър Казаков-Нерон из Тревненския Балкан, с който са имали силна връзка. Неслучайно Рафи е и един от тези, които допринасят днес в Трявна да се намира най-компактната колекция - дарение от Нерон и неговия брат Колчо, също надарен и нестандартен автор на пластики и живопис.
Известна истина е, че културата се измерва с личностни присъствия. Рафи е бил и у нас, и в Щатите, едно от тези присъствия - светло, нестандартно, обаятелно, разнасящо около себе си култура, доброта и обич. Съжалявам, че не съм го срещнала тогава. Затова днес не ми остава нищо друго, освен да го припозная и припомня чрез изложбата, която се организира за него и Галина в галерия "Контраст". И да се опитам да открия каква е тази магия, която са носили той и тя, за да внушат толкова много любов на толкова много хора, заключава изкуствоведката. 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 694

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 829

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 937

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 772

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 701

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 895

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 874

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 777

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 808

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ