16 Април 2024вторник22:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Тръмп вади САЩ от важен ядрен договор

В САЩ го критикуват за това решение, обвиняват съветника му по сигурността за този ход

/ брой: 204

автор:Дума

visibility 694

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ще изтегли си от сключения с Русия Договор за ликвидиране на ракетите със среден обсег на действие, съобщи ТАСС. Той обоснова решението си с довода, че Москва нарушава споразумението, но не съобщи подробности. Президентът дори заплаши, че САЩ ще разработят нови оръжия, освен ако Русия и Китай не приемат сключването на нов договор.
Тръмп още не е подписал указ за излизането от договора, но намерението му бе направено часове преди визитата на съветника му по националната сигурност Джон Болтън в Русия.
Договорът бе подписан през 1987 г. в Москва между лидерите Михаил Горбачов и Роналд Рейгън. СССР и САЩ се задължиха да унищожат ракетите с обхват от 3000 до 5500 км. Той бе едно от основните споразумения между САЩ И СССР в архитектурата на ядрената сигурност и контрола над въоръженията. До 1991 г. СССР унищожи всичките си 1752 ракети със среден обсег, а САЩ 859 ракети.
Решението на Доналд Тръмп за напускане на договора е деструктивно, заяви сенаторът републиканец Ранд Пол, цитиран от ТАСС. "Ето защо Джон Болтън не трябва да се допуска в сфери, свързани с външната политика на САЩ. Това ще унищожи десетилетия работа по двустранния контрол над въоръженията, започната от Рейгън. Не трябва да правим това, а да се стремим да решим свързаните с този договор проблеми и да се движим напред", написа Ранд Пол в туитър.
Русия и САЩ не са изчерпали дипломатическите възможности за спасяване на договора, заяви изпълнителният директор на американската Асоциация за контрол на оръжията Дарил Кимбал. Той напомни, че от началото на мандата на Тръмп официални представители на двете страни са се срещнали само веднъж, за да обсъдят предполагаемото нарушаване на договора от страна на Русия. Тогава Москва отхвърли обвиненията, поиска технически детайли и подчерта, че също има въпроси, свързани с използването на ракети от американската система за противоракетна отбрана за настъпателни цели. Създадената през 1971 г. асоциация е една от най-известните американски неправителствени организации по укрепване на международните режими за разоръжаване и неразпространения на оръжията.
Русия отхвърля обвиненията на САЩ. "Нееднократно се казваше от руска страна, че американците нямат никакви основания да обвиняват Русия в нарушаване договора", заяви зам.-министър Сергей Рябков. Дипломатът заяви, че ако САЩ продължат едностранно да излизат от международните споразумения, Русия ще предприеме ответни мерки, включително от военен характер. "Но не ни се иска да стигаме дотам", каза Рябков.
"Недодяланата и груба американская политика предизвика все по-голямо неодоблрение в много страни и широки крлътговме на международната общественост. Във Вашингтон не трябва да подценяват тези промени в настроенията", добави дипломатът.
САЩ обвиняват Русия в нарушение на договора заради изпитанията на крилата ракета 9М729 с радиус на действие от 3000 км. Руската страна обаче парира, че няма нарушение на договора, защото обхватът на тази ракета не надхвърля 500 км.
В същото време Москва обвинява Вашингтон, че нарушава договора с разполагането на пускови установки в Румъния в рамките на изгражданата системата за противоракетна отбрана (ПРО). Русия смята, че от тези установки може да се изстрелват не само противоракети (или ракети прехващачи) на вече изстреляни вражески ракети, но и крилати ракети, дори с морско базиране, взети от кораби или подводници. Това бе обяснено и от президента Владимир Путин на голямата му пресконференция през декември 2017 т.
Руската страна се безпокои и от наличието в САЩ на безпилотници, чиято далекобойност е 1100 км. По своите възможности и характеристики те са близки до определението за крилати ракети. 




 

Билетът за влак поскъпва с 20% от 7 май

автор:Дума

visibility 300

/ брой: 72

Тецовете в Източномаришкия басейн минават на газ

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 72

Инфлацията леко се забавя, но храните поскъпват

автор:Дума

visibility 283

/ брой: 72

Заплаха за поливния сезон в Пловдивско

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 72

Разногласия в Тел Авив за отговора срещу Иран

автор:Дума

visibility 348

/ брой: 72

В Гърция забраниха паленето на огън

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 72

Кипър спира да дава убежище на сирийци

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 72

Накратко

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 72

Широко затворени очи

автор:Мая Йовановска

visibility 323

/ брой: 72

"Наивният" Иран

автор:Юри Михалков

visibility 323

/ брой: 72

Ще изпратим ли на изборите отново бандити във властта?

visibility 295

/ брой: 72

За нов икономически модел в ЕС, базиран на знанието

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 72

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ