26 Април 2024петък05:36 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Експерти прогнозират:

Растежът догодина ще е много под 2%

Изключително притеснително е намаляването на парите за наука, защото само тя може да направи икономиката по-конкурентна, смята Кирил Ананиев

/ брой: 252

автор:Мая Йовановска

visibility 613

Заложеният в бюджета за следващата година ръст на икономиката от 2,9 на сто е нереален. Растежът догодина ще бъде много под 2 на сто. Това прогнозира вчера по време на дискусия за бюджета, организирана от БСК, бившият зам.-министър на финасите Кирил Ананиев. Той бе и експертът във финасовото ведомство, върху който години наред падаше основната работа по изготвяне на държания бюджет. За да има растеж, е необходимо повишаване на потреблението и инвестициите, каза Ананиев. Според него обаче бюджетът за 2012 г. е силно консервативен и оставя съмнението дали ще стимулира растежа. Инвестиционната програма в бюджета се крепи единствено на европарите и на практика в него има намаление на националните инвестиции, а това може да доведе до много лоша инвестиционна среда, прогнозира той. Преди ден стана известно, че има влошаване на бизнес климата в страната.
По думите на Ананиев, макар че в бюджета се увеличават парите за образование, това няма да реши кардиналните проблеми на сектора. Същевременно той смята, че е изключително притеснително намаляването на средствата за наука - не само номинално, но и като дял от БВП, защото това е секторът, който може да направи икономиката ни по-конкурентна.
Според председателя на БСК Божидар Данев в период на криза ролята на бюджета се увеличава. Новият обаче е бюджет на предпазливостта и статуквото, а не на реформата, каза той. По думите на Данев реформи са необходими в пенсионната система, на пазара на труда, в образованието, в здравеопазването, както и цялостна реформа за по-голяма ефективност на публичния сектор. По думите му никой в правителството не говори за влошаващата се ликвидност в икономиката, а вече е известно, че лошите кредити стигат 18%. За тази опасност никой като че ли не разсъждава, коментира Данев.
И според ообщинския съветник Владимир Каролев бюджет 2012 не създава условия за реформи. Чакате БДЖ да фалира и чак тогава да се съгласите със синдикатите, че в железниците е необходима реална реформа, заяви Каролев. От бюджета се вижда, че само няколко сектора са свещени, каза той. Според Каролев много хора от силовите министерства работят в тях, за да си развиват частния бизнес. По неговите думи е по-добре при пенсиониране учителите да получават по 20 работни заплати, а не военните и полицаите. Приватизацията и концесиите са забранени за това правителство, смята Каролев. Според него парите от ЕС трябва да отиват само там, където частният сектор не може да върши работа.
Петър Ганев от Института за пазарна икономика направи скандално предложение - жените, които са в майчинство, да нямат право на платена отпуска, а при дълго отсъствие по болест да има пропорционално намаляване на отпуската. Ако някой е отсъствал половин година от работа, то и правото му на платен отпуск трябва да се намали наполовина - от 20 дни да стане 10 дни, каза Ганев. Сега майка, която е две години в майчинство, когато се върне от работа, има натрупана отпуска. Отпуската е, за да починеш от работа. Ако цяла година не си работил, няма от какво да почиваш, каза Ганев.
 

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ