27 Април 2024събота02:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Васил Крапчански представи живопис, акварел и графика в Дупница

/ брой: 240

автор:Николая Иванова

visibility 2251

Ценителите на изкуството останаха очаровани от прекрасната експозиция от 17 живописни платна, 17 акварела и 17 графики, подредени в изложбената зала "Джамията" в Дупница. Ретроспективната  експозиция е на именития съвременен художник Васил Крапчански. Тя е посветена на майката на твореца - Ана Крапчанска. "Васил Крапчански е сред представителните художници, които правят българска по дух живопис и които могат да се нарекат типично български. Той е мярка за художествени постижения в пейзажа, портрета, акварела и рисунката", каза Божура Кацарова - уредничка на зала "Джамията".
Големият живописец е роден през 1935 г. в Сапарева баня. Живее и твори в Перник. Член е на СБХ. През 1989 г. Крапчански става стипендиант на престижната галерия "Ламбер" в Париж - с едномесечна специализация в световния град на художниците. През 2003 г. Международният биографичен център Кембридж - Великобритания, го номинира за художник на годината. В творческата му биография е вписан 50-годишен творчески период  - множество самостоятелни експозиции в страната и в чужбина, участия в национални и международни общи изложби, пленери по живопис и биеналета. Има изяви в Канада, Франция, САЩ и др.
За себе си Крапчански казва, че изкуството е неговият най-интимен свят - дневникът, в който откриваме неспокойния и самобитен дух на твореца, усещане за духовността. Това е и усещане за вечното, за нещо друго, за третото присъствие, за  човешкия дух. Любопитен факт е, че част от изложените творби ще отидат в новопостроената галерия в Сапарева баня, която ще се открие през ноември.
Изложбата "Джерманея" е организирана съвместно с галерия "Владимир Димитров-Майстора" - Кюстендил, и нейния директор, поета Михаил Калдъръмов. Той присъства на откриването и поздрави Васил Крапчански със свои стихове.
 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 457

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 430

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 493

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 492

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 435

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 430

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ