20 Април 2024събота04:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Николай Петранов:

ГЕРБ в Оряхово няма капацитет да реши проблемите

Жителите на общината по никакъв начин не са почувствали, че са част от Европа, казва общинският съветник от БСП

/ брой: 289

автор:Светла Василева

visibility 2850

Инж. Николай Петранов е възпитаник на математическата гимназия във Враца и на Техническия университет в София. Работил е като конструктор на силови трансформатори в ИЕТ-София, инженер по поддръжка в Република Южна Африка, системен администратор в ОББ АД, управител на i-Център Оряхово, консултант по компютърни мрежи и мрежова сигурност. Зам.-председател на Общинския съвет в Оряхово мандат 2007-2011 г. В момента е общински съветник от квотата на БСП.
 


"Силните на деня" се обграждат с верни кадри, а компетентността е на последните места по значение"



- Господин Петранов, вие сте втори мандат общински съветник. Как малка община като Оряхово оцелява и оцелява ли?
- Със съжаление трябва да кажа, че малки общини като Оряхово оцеляват изключително трудно. Причините за това според мен са няколко. Една от най-важните е абдикирането на държавата от малките общини, като цяло, и от Северозападна България, в частност. Липсата на работа за младите хора води до обезлюдяване. Това от своя страна пък създава остър дефицит на качествени кадри, което силно намалява възможностите за създаване на успешни проекти по различните европейски програми и още повече се увеличава пропастта между "богатите" и "бедните" общини. Разбира се, тук трябва дебело да се подчертае и силно развитата шуробаджанащина, която владее малките градове като Оряхово. "Силните на деня" в преобладаващата част от случаите се обграждат с верни кадри, а компетентността е на едно от последните места по значение. Това грозно явление придоби особена сила след последните местни избори. Огромни са проблемите и при усвояването на средства по европейските програми. Ще ви дам един прост пример - това лято трябваше да започне рехабилитация на един от общинските пътища в трагично състояние. Един проект за няколко милиона лева. За съжаление при обществената поръчка са допуснати нарушения и Комисията за защита на конкуренцията отмени заповедта на кмета за обществената поръчка. Това води до ново забавяне и дори до риск да не бъдат усвоени навреме парите по проекта. И това е съвсем малка част от нарушенията, които се вършат както по време на мандата на настоящия кмет, така и на предишния и които доведоха община Оряхово почти до фалит.
- За какво не стигат парите, отпускани от бюджета? А за какво винаги се намират средства?
- Средствата, с които разполага община Оряхово за една година, са около 5 милиона лева. Това включва както делегираните от държавата дейности, така и собствените приходи. Средствата не достигат за много неща, но най-вече за ремонт на улиците както в общинския център, така и в останалите шест населени места от общината. Чистотата също не е на нужното ниво. По страшното обаче е друго. Оскъдните средства от собствени приходи не се използват целесъобразно. Отново ще подкрепя думите си с пример. В началото на този мандат една от първите грижи на кмета и председателя на Общинския съвет бяха да вдигнат собствените си възнаграждения. Основен приоритет в община Оряхово станаха футболните отбори - община Оряхово финансира ЧЕТИРИ футболни отбора. Между другото председателят на Общинския съвет е президент на един от тези клубове и съответно издейства щедро финансиране, което дори преди месец-два беше увеличено. Още в първите месеци от встъпването в длъжност започнаха и командировките в чужбина. Председателят на Общинския съвет се разходи до Божи гроб и дори няколко дни след като се върна се разхождаше из града с еврейска шапчица. Човек просто остава без думи...
- Какви са проблемите на жителите на Оряхово днес?
- Основният проблем е липсата на работа. Този проблем се задълбочи след закриването на реактори от I-ви до IV-ти на АЕЦ "Козлодуй", тъй като голяма част от населението на общината работи там и в обслужващите централата фирми. Негативно влияние оказа и закриването на местната болница. Тук искам да разсея една заблуда на управляващите - оряховската болница беше закрита от сегашното ръководство на общината, тъй като беше отказано всякакво финансиране на закъсалото финансово здравно заведение. Разбира се, вина има и предишното общинско ръководство, но болницата спря да функционира, когато стана ясно, че сегашният кмет и Общински съвет нямат никакво намерение да помогнат за излизане от тежкото положение. Дори на съдебното заседание, когато МБАЛ Оряхово ЕООД е обявена в несъстоятелност, не е присъствал нито юрист от общината, нито представител на Общинския съвет. Интересите на болницата в това съдебно заседание е защитавал временно изпълняващият дейността управител, който по време на съдебното заседание е заявил, че е "назначен за управител едва от няколко дни".  В момента в сградата на "МБАЛ - Оряхово" ЕООД работи така нареченият "филиал на врачанската болница" с две отделения. Аз обаче мисля, че това е просто за "замазване на очите" и печелене на гласоподаватели за изборите през лятото. Как иначе бихме си обяснили, че хората, които се "погрижиха" да стопират всички инициативи на предишния Общински съвет за подпомагане на болницата, сега помпозно откриват филиал? Между другото идеята на управляващите за филиали на областните болници в малките общини изобщо не е нова. Още в началото на 2010 г. депутатът от управляващата партия д-р Янко Здравков и един от бившите зам.-министри на здравеопазването, г-н В. Митрев, лансираха пред оряховския Общински съвет тази идея, но тя не беше приета. Като гледам как една след друга фалират общинските болници, имам чувството, че всичко това става по определен сценарий. Абсолютно по един и същи начин - влагат се пари в грандиозни проекти, било то ново строителство, било като в Оряхово изграждане на нова парна инсталация за 600 000 лева, огромни заплати за няколко месеца на управителите и избрани лекари, и накрая логичен фалит. Управляващите се правят на ни лук яли, ни лук мирисали, въпреки че специално за случая с оряховската болница бяха изпращани многобройни сигнали до всички възможни държавни органи, включително до депутати от ГЕРБ! Накрая се появяват "спасителите" от управляващата партия и откриват едно мизерно филиалче, като проглушават ушите на хората колко много правят за тях.
- Спомняте ли си какво обеща ПП ГЕРБ преди почти 4 г. на гражданите на Оряхово? Изпълнено ли е или не?
- Аз лично си спомням обещанията, тъй като бях кандидат-кмет от БСП и следях предизборните обещания на опонентите си. Предизборният слоган на ПП ГЕРБ беше "Градим Оряхово". Вече повече от година след встъпването в длъжност на новите управници абсолютно нищо не е изградено, а дори напротив - дупките по улиците са все повече и по-големи, бездомните кучета по-гладни, хората, ровещи в кофите за боклук, все повече...
- Стана ли общинската администрация по-диалогична с гражданите и бизнеса? Колко струва проектът за превръщането на администрацията в "разбираема" и кой го плати?
- Това е един от неуспешните проекти на предишния кмет. "Разбираема администрация в диалог с гражданите и бизнеса за прозрачно управление". В Оряхово в замяна на помпозното име прие гражданственост едно друго име - проекта "Чантичките". Това стана тъй като по проекта се изработиха чантички за документи, химикалки и т.н., които се раздаваха под път и над път. По този проект се обнови и официалният уеб сайт на община Оряхово. Воден от любопитство, зададох на разработчиците на сайта един прост въпрос - Колко ви платиха за сайта на община Оряхово? Отговорът беше, че било търговска тайна. Аз не смятам, че по един проект, за който плаща ЕС, може да има тайни и сезирах службата за борба с измамите ОЛАФ. Отговорът не закъсня и при одита на проекта от Държавната финансова инспекция бяха съставени 26 акта за административни нарушения и докладът беше изпратен до Прокуратурата. Проектът струваше над 500 000 лева и последвалата финансова корекция беше близо половината от сумата. В крайна сметка нито администрацията стана по-разбираема, нито по-прозрачна, а данъкоплатците от община Оряхово платиха за безобразията на кмета и екипа му.
- Има ли конфликти на интереси в общината?
- Аз вече споменах за някои от тях. Например самият председател на Общинския съвет е президент на футболен клуб и внася докладна от свое име за допълнително финансиране на клуб, с който има споразумение и е картотекиран в него и води заседанието по тази точка. Това е класически пример за конфликт на интереси, но въпреки моите опити да сезирам съответната комисия при Общинския съвет нищо не се получи. Въпреки че председателят на Общинския съвет е от друга партия, то той е много необходим, за да се крепи мнозинството.
- До какво води практиката на вземане на решения "на подпис", която не е патент само на община Оряхово?
- Практиката за вземане решения "на подпис" е много разпространена в последната година в Общински съвет гр.Оряхово. Почти всеки месец имаме такива. За мен това е опит без никакви дебати да се приемат решения "на тъмно". Изобщо темата за прозрачното управление е много широка. За съжаление в община Оряхово дори не се спазва Законът за местното самоуправление и местната администрация и по-точно неговият чл.44, ал.1, т.18, който задължава кмета на общината да изпраща на Общинския съвет административните актове, както и договорите и техните изменения и допълнения, издадени в изпълнение на актовете, приети от съвета, в тридневен срок от издаването или подписването им. На въпроса ми защо не се спазва законът, един от зам.-председателите на Общинския съвет коментира, че "Кметаът не изпълнявал закона, тъй като ако изпращал договорите, аз съм можел да злоупотребя с тях". И това го казва човек с юридическо образование, действащ адвокат. Може би има какво да се крие от обществото. Като това, че беше отдадена под аренда общинска земеделска земя  за 10 лв./дка годишно и ТОВА ЗА СРОК ОТ ТРИДЕСЕТ И ПЕТ ГОДИНИ! Без да се индексира наемната цена с процента на инфлация! Първите 8 години цената е гарантирана, а за останалия период се индексира с 4%!  Като това, че беше отхвърлена докладна на кмета за погасяване на дълговете на обявената в несъстоятелност "МБАЛ-Оряхово" ЕООД към ВиК Враца за сметка на дивидента, който общината получава от водоснабдителното дружество. Една седмица след това докладната беше внесена "на подпис" и приета - явно е била пусната "машината за убеждаване". Мога да продължавам с примерите още много, но мисля, че това е достатъчно, за да се разбере как се спазват законите в Оряхово.
- Има ли община Оряхово спечелени европейски проекти, в кои области? Европейските средства промениха ли живота на гражданите в общината (или просто се усвоиха едни пари...).
- При новото ръководство на община Оряхово, доколкото на мен ми е известно, няма спечелени големи проекти по европейски програми. Няколко санирания на детски градини чрез фонд "Козлодуй", една детска площадка в с. Селановци и това е. Работи се по проектите, наследени от предишното ръководство. Реконструира се историческият музей, реконструкция и ремонт на читалища в гр.Оряхово и с. Селановци, саниране и преустройство на дом за стари хора. За съжаление жителите на община Оряхово по никакъв начин не са почувствали, че са част от Европа. Единственият значим проект за ремонт на пътища, както съм изяснил по-горе, е замрял поради нарушения на обществената поръчка. Според мен сегашното ръководство на община Оряхово просто няма капацитет да промени нещата.
- На страницата на Агенцията по обществени поръчки има много малко обяви от община Оряхово. Как ще обясните това?
- Това е лесно обяснимо. Просто се правят опити да бъде заобиколен Законът за обществените поръчки и съответните дейности да се възлагат на "правилните" фирми. Ако направите справка кои фирми са печелили в последните години проектите в община Оряхово, ще разберете защо толкова малко са обществените поръчки. Разбира се, ползват се и всички методи, които се движат по ръба на закона. Като например раздробяване на дейностите, така че да не попадат под обхвата на ЗОП.
- Според одитен доклад на Сметната палата (одитиран период 1.01.2010 г - 30.09.2011 г.) участието на общината в търговски дружества не е донесло ползи. Към днешна дата това промени ли се?
- Единственото действащо търговско дружество на община Оряхово за посочения период е "МБАЛ-Оряхово" ЕООД. БКС-Оряхово отдавна е фалирало. За мен е необяснимо защо не се прие нито едно от предложенията община Оряхово да извършва дейностите по сметосъбирането и сметоизвозването чрез създаване на собствено търговско дружество. Между другото предишният Общински съвет прекрати договора с фирмата, извършваща тази дейност на територията на общината, поради това, че за две специализирани машини и за стотици контейнери за боклук същата плащаше около 100 лв. месечен наем. Сегашното ръководство обаче "поправи" грешката. През лятото без знанието на Общинския съвет е бил проведен конкурс и отново спечелен от същата фирма. В момента съм отправил питане към кмета на общината за това кой и как е определил условията на конкурса, както и договора, който е сключен.
- Вие сте "отворили" заседанията на ОбС чрез блога си. Как реагираха съгражданите ви. Има ли ефект от публичността?
- В началото на 2010 г. реших да направя блог (petranov.blog.bg), в който да отразявам работата си като общински съветник. Постепенно започнах да публикувам решения на Общинския съвет заедно с мой коментар, снимки, документи и др. Постепенно блогът ми се превърна в много посещавано място. Жителите на община Оряхово започнаха да коментират действията на управниците. Макар и бавно, започна пробуждането на гражданското общество. Разбира се, това в никакъв случай не се хареса на управниците. Бях заплашван дори със съд поради материалите, които публикувам. Бях молен многократно да премахвам тази или онази информация. Вярно е, че в блога ми се появиха и обидни, и дори цинични коментари. Аз обаче съм поел ангажимент към читателите на блога, че нито един коментар няма да бъде изтриван и го спазвам стриктно. Всички постинги в блога ми са подкрепени с документи и неоспорими факти. Многократно съм получавал поздравления от гражданите на община Оряхово за информацията, която публикувам. Смятам, че при монопола, наложен на медиите, свободното пространство на интернат дава възможност истината, макар и трудно, да си пробива път. В крайна сметка важно е хората да могат да правят информиран избор.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ