26 Април 2024петък02:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ханна Трояновска:

В Полша50 % от хората са за изграждане на АЕЦ

Търсенето на електроенергия ще се увеличи при икономическия растеж, казва полският зам.-министър и ръководител на ядрената програма на Полша

/ брой: 22

автор:Светла Василева

visibility 1113

Ханна Трояновска е зам.-министър в Министерството на икономиката на Полша, а от 15 май 2009 г. - и специален пълномощник на правителството по въпросите на атомната енергия. Тя ръководи полската ядрена програма. Родена е през 1958 г. Дипломира се във факултета по електроенергетика със специалност атомна енергия при Техническия университет в Прага (Чехия).

"В дългосрочен план цената на електроенергията от АЕЦ е най-ниска"

- Госпожо Трояновска, след аварията в Чернобил (1986 г.) и аварията във Фукушима (2011 г.) Полша стартира амбициозен национален ядрен проект. Защо?
- Има най-малко три основни причини, които са в основата на въвеждането на ядрената енергетика в Полша: енергийна сигурност, конкурентоспособност на икономиката и опазване на околната среда. Енергийната сигурност изисква гарантиране на доставките на съответните обеми електроенергия на разумни цени и едновременно с това съответствие на тази електроенергия на изискванията за защита на околната среда. Според нашите оценки, едно от следствията на икономическия растеж е увеличаване търсенето на електроенергия. Ние очакваме в рамките на следващите 20 години в Полша то да достига до 170 теравата годишно. Това означава, че трябва да се увеличи производството на електроенергия с 38% (в сравнение с 2008 г.). Заради нашата икономическа сигурност на тези изисквания трябва да отговорим чрез собствени енергийни ресурси. Сегашните ни генериращи мощности за производство на електроенергия остаряват, а както казах, бъдещите енергийни нужди ще нарастват непрекъснато. Това предполага да изградим нови мощности, ползвайки различни технологии - ядрена енергия, технология на чистите въглища, газ, както и възобновяеми енергийни източници.
Като имаме предвид опита на други страни, в които успешно работят в продължение на много години ядрени централи, можем да кажем, че те са стабилизатор за цените на електроенергията. Независимо от факта, че инвестициите, необходими за изграждане на ядрена централа, са много високи, при дългосрочна перспектива от 60 години цената на произведената от нея енергия е най-евтина (в това число са всички елементи на жизнения цикъл на централата като изграждане на реакторите, експлоатация, покупка на гориво, извеждане от експлоатация и управление на радиоактивните отпадъци).  
 Атомните централи имат и друго важно предимство - на практика те нямат никакви вредни емисии парникови газове. В този контекст ние не бива да забравяме, че в съответствие с международните ангажименти от 2020 г. полските електроцентрали ще бъдат задължени да плащат 100% за квотите емисии на CO2. Този ангажимент ще окаже значително влияние върху крайната цена на енергията, генерирана от интензивни източници на емисии.
- Полша сега е енергийно независима. Генерира електричество от собствен ресурс - въглища и вода. Не се ли страхувате, че една ядрена централа ще ви направи зависими (от доставката на ядрено гориво, преработката на ядрените отпадъци)?
- Според анализа ни над 90% от електроенергията на страната се произвежда чрез изгаряне на въглища. В дългосрочна перспектива "въглищната монокултура" няма да бъде приета в рамките на политиката на ЕС в областта на климата. Добивът на въглища от все по-дълбоки и по-дълбоки пластове е скъп, в резултат на което вносните стават по-евтини от полските. Тъй като разходите за емисиите на CO2 непрекъснато нарастват, можем да заключим, че ядрената енергия се превръща в много атрактивен източник на енергия.
 Полша, както и останалите страни, трябва да има диверсифициран енергиен микс. Само такъв енергиен микс може да гарантира, че в бъдеще ще постигнем енергийна независимост и стабилност на цените на енергията. Полша има нужда не само от ядрената енергия, но също така и от тази на чистите въглища, газа (от собствени доставки) и възобновяемите енергийни източници. Всички тези фактори са много важни, защото само диверсифициран и балансиран енергиен микс ще гарантира енергийната ни сигурност.
 - Какви са плановете на Полша за изграждане на ядрени мощности и какви са сроковете?
 - Решението за използване на ядрената енергия в Полша предвижда изграждане на 6000 МВт  мощност в атомни електроцентрали с общо 4-6 реактора. Това означава възможност за производство на приблизително 50 теравата електроенергия годишно. Вземайки предвид сегашното ни количество крайно потребление на електроенергия, което е приблизително 120 теравата годишно, атомната електроцентрала ще покрие голяма част от вътрешното търсене. Както споменах обаче, предвиждаме търсенето да нарасне до 170 TВт годишно до 2030 г. От съществено значение е да се подчертае, че производството на такъв обем електроенергия от атомни електроцентрали ще ни позволи да избегнем около 47 млн. тона CO2 всяка година, в сравнение с генерирането на електричество от изкопаеми горива.
- Вероятно вече имате предварителни разчети колко ще струва изграждането на ядрената централа?
 - Това не е лесно решение, тъй като разходите за строителство са много високи и времето, необходимо за реализацията на този проект, е дълго. Разходите за изграждане на една ядрена централа с капацитет от 3000 МВт се оценяват на 10 милиарда евро. Ние започваме от нулата, така че първата атомна електроцентрала ще бъде обременена и с допълнителни инвестиции за изграждане на цялата необходима инфраструктура, включително законодателството и институционалната инфраструктура (напр. квалифициран и независим ядрен регулатор). По мое мнение, това вложение ще се изплати, защото резултатът е електрическа енергия на конкурентни и стабилни цени.
Агенцията за енергийния пазар провежда изследвания, които показват, че в бъдеще ядрената енергия ще получи по-голямо значение навсякъде по света. Тези изследвания са в съответствие с резултатите от анализи, извършени от международни организации, университети и изследователски центрове от цял свят.
 Един ядрен проект не може да се разглежда от гледна точка на перспектива в рамките на десет или двайсет години, а най-малко на сто, тъй като включва подготовка, строителство, въвеждане в експлоатация на електроцентралата, 60-те години на работа и извеждане от експлоатация. Всички анализи показват, че заедно с разходите, необходими за управление на отработеното ядрено гориво и на радиоактивните отпадъци, както и извеждането от експлоатация на централата, в крайна сметка тези проекти са рентабилни.
 Със сигурност ние не можем да си позволим да не развиваме ядрената енергия. Това е  капиталоемка инвестиция, но нейната икономическа привлекателност идва от цената на продукцията й по време на 60-годишния й живот, от спестеното гориво и от липсата на емисии парникови газове.
 Изграждането на ядрена електроцентрала трябва да бъде проект, реализиран в стабилна бизнес среда с ясни регулаторни политики и гарантирана дългосрочна икономическа предвидимост. Инвеститорът, от една страна, прави значителни разходи, включително и заради ядрената сигурност, а от друга - очаква печалба. Ако има шанс да получи възвръщаемост, той задейства проекта.
  - Ако трябва да избирате между шистовия газ и ядрената енергия, какво ще предпочетете?
  - Ние не бива да възприемаме ядрената енергия като заплаха за другите технологии за производство на електроенергия. Ядрената енергия трябва да бъде един от елементите на системата, наред с въглищата, газа, високоефективната когенерация, вятърната енергия, биогаза и други източници. В сегашната ситуация на етапа, когато газ-петролните компании са направили първите си проучвателни сондажи, като се вземе предвид  шистовият газ, получен от изследваните ресурси, трябва да признаем, че ние все още не разполагаме с достатъчно познания за определяне структурата на бъдещия ни енергиен баланс. Мислейки рационално, смятам, че трябва да засилим нашите познания за обема на ресурсите.
   В заключение следва да се отбележи, че визията за добив на шистов газ не само в Полша, но и в други части на Европа, е много обещаваща и далновидна, особено предвид факта, че ние, както и други страни, все още сме зависими от газа, доставян с участието на трети страни. Въпреки това на този етап на развитие неконвенционалните газови ресурси не трябва да се разглеждат като алтернатива на плана за развитие на ядрените мощности. Според много експерти ефективното използване на шистовия газ трябва да бъде съсредоточено основно около нуждите на химическата промишленост и отоплението на жилищата.
Като се има предвид сегашната структура на производството на електроенергия, възрастовата структура на националния електроенергиен сектор, както и целите на енергийната политика на национално и на европейско ниво, по-скоро е препоръчително разработването на енергийни технологии с ниска степен на въздействие върху околната среда.
И двете ни атомни електроцентрали ще работят като базови опорни единици, а газовите ще се включват по време на пика на потреблението на електроенергия или за да балансират мрежата.
 - Полша е поискала от Европейската комисия енергията, генерирана от атомни централи да бъде приравнена към тази на енергията от възобновяеми източници. Имате ли вече отговор от комисията?
- Не ми е известна подобна инициатива.
- Ядрената централа не е единствено съвкупност от постройки, съоръжения и технология. Откъде ще вземете специалисти, които да работят там. Какво правите, за да подготвите такива специалисти?
 - За съжаление, в момента не разполагаме с достатъчно персонал, подготвен да решава пълния обем задачи в рамките на ядрената енергетика. Ето защо ние предприехме действия в две области. Първата се отнася до създаване и възобновяване на курсове и факултети за ядрени електроцентрали в няколко технически университета. Проведохме много ефективни срещи с ръководствата на висшите училища, в резултат на които технологичните университети във Варшава, Вроцлав и Силезия, както и Минно-геоложката академия при Университета за наука и технологии в Краков и университетът "Мария Склодовска-Кюри" в Люблин започнаха обучения, свързани с ядрената енергетика. На този етап изпълняваме и програма за обучение на специалисти в университети и институции в страни, които понастоящем експлоатират ядрени електроцентрали. Продължаваме да търсим сътрудничество с подходящи университети в чужбина. Втората област, в която са насочени усилията ни, е свързана с обучението на полски специалисти в действащи АЕЦ и реномирани чуждестранни институции, занимаващи се с ядрена енергия.
 - Как полските граждани приемат проекта на правителството - одобряват ли го или имат резерви? Какво правите, за да ги убедите, че проектът е перспективен?
 - В проучване на общественото мнение, което проведохме, преди да стартираме кампанията, нашите респонденти признават, че знаят много малко за ядрената енергия и са наясно с този факт. В същото време ние бяхме изненадани от факта, че хората очакват надеждна информация за ядрената електроцентрала, която да им бъде предоставена предимно от учени и специалисти в тази именно област. Поляците не вярват на известни личности, актьори или политици, що се отнася до ядрената енергия...
Ето защо решихме да си сътрудничим с учените, да използваме техния потенциал, опитвайки се да пренесем знанията им в атрактивни и достъпни послания до хората. Днес, след като вече девет месеца тече кампания, наречена "Изучи атома. Нека говорим за енергетиката на Полша", резултатите от научните изследвания показват, че повече от половината от полското население ще гласува в полза на изграждането на атомна електроцентрала в нашата страна.

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ