19 Април 2024петък08:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Горещи цифри

/ брой: 229

автор:Дума

visibility 521

Татяна Панина, Лилия Злаказова

Руската Сметна палата сега проверява как се разпределят и как се изразходват в регионите федерални пари за борба с пожарите и за помощ на жертвите на огнените пламъци. Става въпрос за милиарди.
Пред "Российская газета" председателят на Сметната палата на Руската федерация Сергей Степашин разказа какво са показали първите резултати от проверките и защо трябва спешно да се коригира Горският кодекс заедно със закона за държавните поръчки.
- Сергей Вадимович, вероятно не е достатъчно да се разбере, че парите стигат до регионите навреме и правилно се изразходват. Предстои доста подробен анализ на това горещо лято. Каква е ролята тук на Сметната палата?
- Ние не можем да заменим Следствения комитет, Генералната прокуратура, правителството, които ще дадат професионална оценка на действаията на конкретни чиновници, на това как е било организирано гасенето на пожарите, дали са били предприети предварителни мерки.
Нашата задача е да проверим, че бюджетните средства, които са били предназначени за ликвидиране на последствията от пожарите, са пристигнали там, където трябва. И са достигнали до всеки човек, до всяка къща, до всяко село, до всяка болница. От август Сметната палата прави такива проверки постоянно. Вече има предварителни резултати. Парите вървят, никъде няма забавяне, не сме открили факти за големи кражби. През октомври ще направим специална видеоконференция с регионите, където беше обявена извънредна ситуация. Ще поканим ръководители на местните органи на властта, контрольори, ръководители на законодателните събрания. А в началото на ноември е планиран моят доклад до президента на Русия с резултатите от "пожарните" проверки.
- Вие само ще докладвате обстановката или планирате да предложите свои варианти за решаване на проблемите?
- Сметната палата никога не се ограничава само с констатиране на фактите. Ние анализираме резултатите, получени по време на проверките, правим изводи. Без съмнение и този път ще направим редица конкретни предложения.
- Например?
- Първо, предложенията ни ще засягат необходимостта от промяна на системата за финансиране на Министерството на извънредните ситуации. По време на проверките открихме странен факт: годишните разходи за противопожарна сигурност през периода от 2005-а до 2010 г. са нараснали, а количеството на техниката, която е на разположение в министерството, е намаляло. Най-вероятно това е свързано с бракуването на стара техника и процеса на прехвърлянето й в баланса на субектите на федерацията. Днес въпросът за техническото осигуряване е на първо място.
Второ. Ние преди близо година и половина предлагахме на правителството и то, трябва да отбележа, ни подкрепи да се върнем към онази вертикална линия на противопожарна защита, която съществуваше, когато службата беше в Министерството на вътрешните работи. И когато тя цялата беше подчинена на министъра: от района и кметството до федералния център. Това беше федерална служба. Между другото, така е било и в царска Русия. А сега пълномощията на противопожарната служба са в ръцете на кметствата. Материално-финансовото осигуряване е доста слабо. Доброволните пожарни отряди изчезнаха. Така че ние ще препоръчаме още веднъж внимателно да се анализира структурата. Това не е съвсем наш проблем. Но той е пряко свързан с ефективността на бюджетните разходи.
И трето, за което сега много говорят, това е усъвършенстването на Горския кодекс. Тук не съм оригинален. Навремето Сметната палата беше подготвила заключение за сега същуствуващия Горски кодекс, където беше представена нашата доста негативна позиция. Ние открито бяхме против това много от функциите за защита на гората да бъдат предадени в ръцете на регионите и кметствата. Не ни чуха. Това не означава, че ако сега бяха запазени онези 70 хиляди лесничеи, които ги имахме преди, те щяха да загасят пожарите. Но е съвсем очевидно, че днес трябва да се създава нова друга структура.
- Известно е, че конкурсите за оказване на услуги по гасене на пожари нерядко са печелени от фирми, които са имали само по една кофа и лопата. След горещото лято 2010 можем ли да се надяваме, че най-накрая ще бъде коригиран отдавна и горещо критикуваният закон за обнародване на поръчките за доставки на стоки, изпълнение на дейности, оказване на услуги за държавни и местни нужди?
- Идеята на закона не беше лоша - чрез публичността на държавните поръчки да премахнем корупцията, да направим всякакви конкурсни процедури прозрачни, да се отървем от мошениците. Но за съжаление стана това, което стана. Поправките на закона са готови, те не оставят на фирмите-еднодневки шансове за победа в конкурсните търгове. Министерството на икономическото развитие направи едно много интересно предложение: фирмите, организациите, които участват в конкурсите, трябва да предоставят банкова гаранция, че финансово са стабилни. Едва след това те ще бъдат допускани до търговете. Сами разбирате, че нито една банка няма да даде такава гарнция на фирма-еднодневка.
Още една поправка засяга съдебните спорове, свързани с недобросъвестни участници в конкурсите. Например фирма печели конкурса, обаче не изпълнява ангажиментите си. В този случай поръчителят е длъжен да се обърне към съда. Съдебното дело обаче се проточва 3-4 месеца, а понякога и цяла година. Поправките ограничават срока на разглеждане на такива дела в Арбитражния съд до един месец.
Ако тези две поправки бъдат приети, законът ще заработи по съвсем друг начин. Много въпроси ще отпаднат от дневния ред.


 

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 337

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 409

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 335

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ