16 Май 2024четвъртък03:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Архитектурен форум откриват в Пловдив

Специалисти от девет държави се събират на авторитетния фестивал, който започва днес

/ брой: 272

автор:Пенка Калинкова

visibility 1627

Ежегодният международен фестивал за архитектура Sofia Architecture Week (22 ноември - 1 декември) тази година ще се проведе в Пловдив, в София е паралелната програма. Всяка година фестът представя тенденциите в съвременната архитектура с фокус върху конкретна тема. В неговото шесто издание темата е "Град на бъдещето".
Организатори на фестивала са платформата "Едно" и фондация "Америка за България", институционален партньор е община Пловдив. Програмата е част от културния календар на Пловдив, който е кандидат за Европейска столица на културата 2019. Фестивалът ще бъде открит на днес от 19 ч. в Дома на културата "Борис Христов".
Куратори на фестивала тази година са арх. Павел Янчев и арх. Орлин Манолов, които работят заедно в Брюксел по алтернативни методи за продуциране на публична архитектура, организирайки конкурса за Метростанция 20 през 2011 г. Двамата куратори и арх. Бойка Огнянова от споменатата платформа представиха програмата. В общо 10 локации при свободен достъп пловдивчани и гостите ще имат възможност да видят 7 презентации на архитектурни проекти, 13 български и международни изложби, три работилници за намеса в градската среда, филмова програма и детски панел с три работилници в различни възрастови групи. Важно събитие ще бъде обявяването на международен конкурс за проектирането на площад "Централен" в Пловдив. Това е площадът, под който е античният Форум на древния град, там се извършват за поредна година археологически разкопки.
Програмата на фестивала е безплатна, с изключение на събитията на 30 ноември и 1 декември в Дома на културата в Пловдив. Девет от най-награждаваните архитектурни студиa в Европа ще участват във форума. Ще вземат участие архитекти от Великобритания, Испания, Унгария (2), Холандия, Чехия, Норвегия, Австрия, Италия. Сред тях са "Amin Taha Architects", спечелили конкурса за Метростанция 20 в София през 2012 г., холандското "UNStudio", автор на Музея на Mercedes-Benz в Щутгарт, както и норвежкото "Atelier Oslo" със седем първи международни награди. За пръв път в България, в рамките на форума, ще бъде представена книгата на австриеца Михаел Цинганел за курортната соцархитектура в България и Хърватия - "Holiday after the Fall". Сред гостите e и носителят на специалната награда на престижния Grand Prix d'Urbanisme - италианецът Бернардо Секи.
Ето една от темите в програмата на архитектурния фест е Плиоценски парк в село Дорково, много популярен напоследък. През септември се сдобихме със сграда, достойна за архитектурен извънградски туризъм. Тогава беше открит Палеонтологичният музей в родопското село Дорково. Модерната куполообразна постройка е между Велинград и язовир "Батак". На 23 ноември архитектът на сградата Явор Йорданов ще разкаже повече за нея.
Едно от най-вълнуващите събития обаче, е честването на 23 ноември на арх. Любомир Шинков в някогашната сграда на проектираното от него кино "Комсомол"/кино "Космос". Арх. Шинков е автор и на Братската могила, която също е предмет на съвременно третиране. Той е вписан в списъка на експертите на UNESCO и HABITAT. Носител е на три златни значки с циркон от САБ, почетен плакет от КАБ (Камара на архитектите в България), специалната награда на AIA (Amerikan Institute of Architects) на Второто световно биенале на архитектурата, орден "Св. св. Кирил и Методий", първа степен.


Кураторите на фестивала арх. Павел Янчев и арх. Орлин Манолов, арх. Бойка Огнянова от платформата "Едно" и зам.-кметът на Пловдив Стефан Стоянов представиха събитието пред журналисти


Палеонтологичният музей в село Дорково

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 477

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 511

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 558

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 546

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 487

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 524

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ