02 Юни 2024неделя19:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Според българите липсата на дисциплина проваля училището

За 6 месеца МОН е наваксало изоставането в европарите и е преизпълнило усвояването им на 102%

/ брой: 294

автор:Велиана Христова

visibility 2742

Липсата на дисциплина в училище е причина за проблемите в образованието, смятат 39 на сто от българите, сочи изследване на "Сова Харис", което бе представено вчера в МОН. Липсата на интерес към обучението и на мотивация у учениците е единствената причина, която се сочи от по-голям процент от хората - 42,1 на сто.  
В изследването, посочи социологът Димо Гицов, 69,8% от анкетираните са отговорили, че образователната система се нуждае от реформи; 60,3 на сто смятат, че тя не отговаря на нуждите на бизнеса, а 68,2% одобряват въвеждането на т.нар. дуално обучение в техникумите, при което учениците в част от времето си се обучават в училище, в останалото време работят в практиката срещу заплащане за придобиване на умения по професията си.
Като причина за отпадането на ученици 54,2% сочат липсата на интерес, 53,5% - липсата на родителски контрол, 38% - бедността на семействата. Според 54,7% реформи в образованието трябва да с направят спешно, а 22,7% смятат, че бързи промени в други сфери са по-важни. Реформите в образованието обаче не дават резултат за ден и година и изискват задълбочено обсъждане на вариантите, подчерта министър Анелия Клисарова, която представи работата на МОН за изтеклите 6 месеца. Не сме акцентирали досега на дисциплината, но този акцент трябва да се включи задължително в новия закон за училището, който се подготвя в МОН, заяви проф. Клисарова.
Това, че образованието е приоритет на правителството, се доказва и с Бюджет 2014, в който се дават 100 млн. лв. повече плюс още 21 млн.лв. за вузовете, както и с намерените над 20 млн. лв. допълнително за тази година, с които се покриват неосигуреният с бюджет 2013 ръст на учителските заплати, транспортът на учениците до средищните училища и ремонтите на 86 училища, част от които са общински. С тези пари МОН е помогнало на общините да наваксат липсите.
При идването си в МОН екипът е заварил риск за загубата на 200-230 млн. лв. неверифицирани и невзети пари от двете части на действащата оперативна програма (ОП) "Човешки ресурси", за които министерството отговаря, посочи зам.-министър Иван Кръстев. За 6 месеца рискът е изцяло преодолян и дори има преизпълнение в усвояването на европарите с над 20 млн. лв., т.е. до 102%. От усвоени общо 425 млн. лв., потвърдени от ЕК, на последното полугодие се падат 187 млн. лв., каза Кръстев. През 2014 г. ще трябва да се усвоят малко над 171 млн. лв. от сегашната ОП, но според зам.-министъра има всички шансове поучените пари да нараснат до 230-260 млн. лв. В първата половина на 2014 г. след подписването на общото за България споразумение за оперативните програми до 2020 г. ще се уточнят детайлите по новата ОП "Наука и образование за интелигентен растеж", но по структурата и съдържанието й забележки от ЕК няма, е станало ясно при среща завчера в Брюксел.


Проблем


При новата училищна структура с основно образование до 7 клас и два етапа на гимназията - 10 и до 12 клас, не трябва да има ощетяване нито на общото, нито на професионалното образование на учениците, смята проф. Клисарова. На въпрос на ДУМА няма ли да стане такова ощетяване, ако в 11 и 12 клас се премахне задължителната подготовка по общообразователните дисциплини и остане само избираемата и профилираната, министърът отговори, че темата какви да са бъдещите учебни програми ще се обсъжда задълбочено и че стои също въпросът докога трябва да се изучава български език (не просто литература) в училище. Притеснителните резултати за знанията на българчетата от изследването PISA налагат преосмисляне на пътищата в реформата, смята Клисарова.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 964

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 953

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 992

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 944

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1121

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 883

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 968

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 1004

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1183

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ