29 Март 2024петък10:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Дребни да не се предлагат

Копейката не преживя инфлацията

/ брой: 257

автор:Дума

visibility 889

Елена Кукол

Централната банка възнамерява да прекрати изсичането на монети от една и пет копейки. Инфлацията изхвърля от оборот дребните монети, обясняват експертите. Цените растат, закръгляват се и копейките стават излишни. В съвременната руска история те са се отменяли само два пъти - по време на Гражданската война и след разпадането на Съветския съюз. И двата пъти това е било предизвикано от огромна инфлация, която според резултатите на 1992-а например е била 2600 процента. Тогава Централната банка обяви, че доживяла до своята 460-годишнина, копейката е престанала да съществува и вече е в историята.
Отново обаче започват да изсичат копейката след деноминацията през 1998 година, когато пуснаха новите дребни монети. При това президентът Елцин заяви, че целта на паричната реформа е именно да накарат хората да си спомнят копейката. Но ето че 12 години по-късно отново решиха да се откажат от нея.
През това време цените у нас нараснаха 9,2 пъти. Често не хората не взимат ресто, когато е от дребни монети, в най-добрия случай дребните ги остават някъде да прашасват вкъщи. Най-предприемчивите намериха изход - дават дребните на вторични суровини. Всъщност сами по себе си и копейката, и петачето, направени от стомана, покрита с мелхиор, струват доста по-скъпо от номиналната им цена. Изсичането на копейката струва 47 пъти по-скъпо от номиналната цена на монетата, на петачето - почти 12 пъти. Нерентабилно, между другото, е и производството на другите монети, по-евтини от две рубли. Но тях засега не смятат да ги премахват. Експертите все пак предполагат, че рано или късно ще се наложи да се откажем също така от 10-те и 50-те копейки. Това обаче едва ли ще стане по-рано от 10 години. А може би и копейката отново ще се върне при поредната деноминация.

Накъде се закръглят цените

Централната банка не за първи път излиза с идеята за премахването на копейките и петачетата, но досега имаше протести. Мнозина се опасяваха: ако се откажем от дребните, продавачите ще закръглят цените нагоре. Копейките и петачатата и до днес имат значение при изчисляването на пенсиите, цените на по-евтините лекарства, общинските наеми.
Централната банка предлага елегантен подход: когато се изчислява общата сума пари в брой, тя да се закръглява в посока намаляване до следващото кратно на 10 копейки. С други думи, ако стоката струва 10 рубли 55 копейки, на етикета трябва да стои цена от 10 рубли 50 копейки. При безкасовите плащания се предлага да не се извършва закръгляване.
Експертите обаче казват, че ще е трудно да се проследи как се изпълнява такъв закон, а подбно закръгляне на цените може да предизвика недоволството на търговците, защото ще им носи загуби. Страховете са излишни, успокояват представители на търговията. "Знам няколко търговски мрежи, които вече се отказаха от цени в копейки и ги закръглиха към намаление", уверява директорът на Асоциацията на фирмите за търговия на дребно Иля Белановски. Определяйки цените си, търговецът се ориентира спрямо пазара, това е въпрос на конкуренция, продължи събеседникът на "Российская газета". Дори закръгляването на цените да донесе загуби, те ще са незначителни. За сметка на това ще облекчи труда на продавачите.
Няма да е необходимо да тичаме към банката да сменяме копейките за рубли - не става въпрос за забраната им, а за прекратяване на изсичането им. Но според мнението на експертите копейката ще изчезне от оборот за една година.

Колко струва центът?

Опитите да се извадят дребните монети от обращение са били предприемани и в други страни. Причината е била същата, както и при нас - тяхната нерентабилност. Но не навсякъде са се съгласили с тази стъпка. Така например в Германия срещу финансистите реформатори въстава дребният бизнес - отказът от едноцентовите монети подкопавал една от най-разпространените търговски стратегии. На етикетите там често могат да се видят цени като "5,99 евро". При това сумата на пълните евро е написана с големи цифри, а центовият "придатък" - с много по-дребни. Но в главата на купувача остава мисълта, че стоката струва "пет евро и малко отгоре". Отмяната на дребните монети би затруднила тази игра на търговците с психологията на купувачите.
В САЩ предложението да се извади от обращение цента срещна съпротивата на обществеността. Организацията "Американци за обикновените центове" преброила, че при закръглянето на цените допълнителните разходи на населението могат да достигнат до 600 милиона долара годишно, а средното американско семейство ще губи по 17 долара месечно.
Да не зарбавяме обаче, че покупателната тежест на долара и еврото, а следователно на американските и германските центове, все пак е по-голяма, отколкото на рублата. В САЩ по време на кризата се продаваха дори цели къщи за един долар. За един долар може да се купи видеокасета на старо, сандвич или чаша газирано в "Макдоналдс". Пак толкова, но вече в евро, струва хамбургерът в Германия, а един пакет мляко там се продава дори за 0,8 евро.
Някои държави обаче постепенно се отказват от дребните пари. Финландия спря да брои едно- и двуцентовите монети още през 2002 година. По споразумение между търговците и организациите на купувачите всички цени в тази страна бяха едновременно закръглени и станаха кратни на пет цента. Отказаха се от дребните Холандия, Белгия, Швейцария и Южна Корея.

Какво можеше да се купи с копейка

През ХVI век, когато се е появила първата руска копейка, с нея е можело да се купи селска къща.
Малко преди реформата на Борис Годунов една сребърна копейка е струвала цяла каруца краставици или кокошка. Една копейка на ден е била надницата на квалифициран дърводелец.
През ХVIII век Михаил Ломоносов е получавал като студент 1,5 копейки дневно за храна. Но пък при Петър Първи с една копейка в кръчмата е можело да се купи само една чашка водка.
През ХIХ век провинциален лекар е получавал месечно 10-15 рубли, литър хубава водка е струвал 12 копейки, а мечата кожа - 1,5-2 рубли.
След 1961 година за една копейка е можело да се купи чаша газирана вода, лист хартия, парче хляб в столовата, два пощенски плика без марки, обикновен молив, два медиатора за китара, една цигара или кутия кибрит.
Сериозните колекционери общо взето събират предимно дореволюционни монети. Но и съвременните могат да имат определена стойност. Така например 1 копейка от 1997 година на Московския монетен двор, която е в добро състояние (не е захабена), струва 10 рубли, а на Санкт Петербургския - 30 рубли. Чувствително по-скъпи са монетите от 5 копейки, произведени през 2002-а и 2003 година, на които изобщо не е изписан монетният двор. При колекционерите тези монети струват в зависимост от състоянието им 2000-4000 и 400-700 рубли.





 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 511

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 464

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 474

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 424

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 544

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 548

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ