23 Април 2024вторник23:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Варежку открыть

/ брой: 260

автор:Дума

visibility 71

Марина Корольова

Според някои наши речници, изразът „открыть варежку” („зяпам, разсейвам се”) е просто груба просторечна форма. Наистина, от трибуната не се произнасят такива словосъчетания, или поне засега. Засега нашите оратори изглежда знаят, чувстват, че този фразеологизъм е, меко казано, преизпълнен с ненавсякъде уместни емоции. Доста странен ефект, не мислите ли? „Открыть” (‘отварям’) е съвсем неутрална дума; „варежка” (‘ръкавица’) също е безобиден аксесоар за зимата. Защо тогава съвместното съществуване на тези две прости думи дава такъв неочакван резултат?

Изразът „открыть варежку”, по исторически мерки, може с пълно право да се смята за неологизъм. Както отбелязва езиковедът Валерий Мокиенко в книгата си „Защо така казват?”, този израз е бил регистриран от речниковите материали „Новото в руската лексика” през 1981 г. Всъщност това словосъчетание има своята далечна предистория в руските диалекти (това е често срещано явление с просторечните и жаргонни изрази).

Това ни позволява да разберем, откъде в разглеждания от нас израз думата „варежка” се използва в значението на ‘уста’: защото на пръв поглед просто няма никаква логика в това!

Все пак логика има, обаче е малко по-особена. Тя пак е тясно свързана с историята на нашия език. Работата е там, че в основата на израза „открыть варежку” лежи руската диалектна дума „варежка, варега” (‘уста’), чийто произход се крие в древния праславянски корен със същото значение. В разни области на Русия тази дума се среща с варианти, като тя се съчетава с най-разнообразни глаголи. Тогава остава въпроса, откъде „варежка” се превръща в предмет от зимното облекло? Пак ли от „варега, варежка”, в смисъла на ‘уста’?

Езиковедите не виждат такава връзка. Тук имаме работа с т.нар. омонимия: думите изглеждат и се произнасят по един и същи начин, но са абсолютно различни по значение, това е просто случайно съвпадение. Съвсем друг въпрос е, че с времето е забравено за „варежка” в значението на „уста” – тази дума с помощта на руските люти студове е била успешно изтикана от езика.

Ето как изразът „открыть варежку” постепенно е изгубил връзка с древната дума „варега” (‘уста’). Обаче си мисля, че от цялата тази работа този израз само печели: та нали нелогичното обикновено звучи много емоционално и оригинално!

Така че, „открывая или закрывая варежку”, ние просто си отваряме или затваряме устата.

А топлите вълнени ръкавици нямат нищо общо с това.

 

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 348

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 333

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 310

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 303

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 332

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ