29 Март 2024петък11:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Михаил Гусман

Световно правителство не съществува

Повече от 160 държавни лидери вече отговориха на въпросите му

/ брой: 260

автор:Дума

visibility 68

Наталия Осс „Известия“

Ръководители на водещи държави отговарят на въпроси на Михаил Гусман – автор и водещ на популярното телевизионно предаване “Формула власти” (Формула на властта). Днес Михаил ни обяснява как се е получил диалога с властта.

Първи заместник на генералния директор на информационната агенция ИТАР-ТАСС от ноември 1999 г.
Роден е на 23 януари 1950 г. в гр. Баку, завършва Азербайджанския институт за чужди езици през 1970 г., изкарва ВПШ (висшата партийна школа) в Баку през 1973 г., става професор;
1973 – 1986 г. - заместник председател на Комитета на младежките организации (КМО) в Азербайджанска ССР (гр. Баку);
1995 – 1998 г. - вицепрезидент на международната аналитична агенция „АНКОМ-ТАСС“;
1998-1999 г. - началник на Главното управление за международно сътрудничество, връзки с обществеността и специални проекти на ИТАР-ТАСС;
януари-ноември 1999 г. -  заместник на генералния директор на ИТАР-ТАСС; изпълнителен директор на Световната Асоциация на руската преса.


Темата за властта – това е вечна тема, интересна, безгранична и безкрайна. По тази тема могат да се вземат десетки интервюта, да се заснемат стотици филми. Историята на властта е специална глава в историята на човечеството. Естествено, когато замисляхме цикъла от предавания, не си поставяхме неразрешимата за нас задача да разкрием напълно темата, да я изясним веднъж завинаги. Според мен, сумарния отговор на повече от 160 държавни глави и правителствени ръководители – гости на предаването помага да се разбере какво представлява властта според разбирането на днешните лидери. Защото в различните държави през различни векове разбирането за природата на властта е било силно поляризирано.
Що се отнася до отношенията между властта и пресата, то аз не бих се наел да правя широко обобщение. Считам, че събеседването с журналисти е част от професионалната работа на държавния глава. Може би, не основната част от дейността му, но едно от основните му задължения. Когато аз се срещам с лидера на дадена страна, то ние и двамата вършим своята работа.

Вие имате уникален опит – разговаряли сте почти с всички, които представляват властта на планетата, практически с всички представители на това световно правителство...

Никакво световно правителство не съществува.

Това е образно казано... Що за хора са? Какви са техните цели? Може ли да се каже, че това е каста? Че са хора от различна порода?

В демократичните страни, това винаги го казвам, държавните глави са изключителни хора. Защото самата система за подбор на висшия ешелон на властта в демократичните страни – чрез общуване с пресата, дискусии, взаимодействие с обществените организации –подсказва, че до върха ще достигнат само тези, които имат уникални лични характеристики. Само в страните с диктаторски режими до властта могат да се доберат ненормалници, мини фюрери – дребни и нищожни фигури. В демократични условия могат да управляват хора, притежаващи необикновени лични качества и необикновено мислене.

Може ли Русия да се причисли към тези страни?

Безусловно. Руската изборна процедура, самата специфика на достигане до властта на първите хора в нашата страна е такава, че на лидерски позиции могат да се окажат забележителни хора, или най-малкото, необикновени.

Общували сте и с монарси. Каква е основната разлика в начина на мислене на кралете и президентите?

Не напразно казват, че монарсите са богопомазани. Аз самият по убеждение не съм особен почитател на монархиите, но съм склонен да смятам, че съществува някаква елитарност, висок аристократизъм. И тези монарси, с които съм се срещал – и кралят на Швеция Карл ХVІ Густав, и кралицата на Дания Маргрете ІІ, и кралят на Испания Хуан Карлос І, и кралят на Йордания Абдула ІІ – за всеки от тях мога да говоря с часове. Това са хора с много високо чувство на осъзнаване на тяхната мисия, тяхната отговорност пред народа.
В съвременния свят монарсите по-скоро играят ролята на баща или майка на нацията. Те са хора–символи и това само повишава тяхната отговорност. Символът няма право на петънце. Представителите на демократично избраната власт имат повече свобода – самата политическа тъкан, материята на тяхната дейност предполага право на грешка, на съмнение. В това отношение можеш по-малко да им завиждаш, отколкото на монарсите.

На Русия би ли бил полезен монарх? Аристократ, представител на династия в качеството си на управляващ страната – как ви се струва такъв проект.

Хипотетично – да, но практически е малко вероятно. Русия е имала аристокрация, аскети, патриоти, предани на своята нация и отечество, но десетилетия след 1917 г. през генофонда е преминал такъв чудовищен валяк... А след това престъпленията от 30-те години, войната. Това е унищожило цялата аристокрация.

Какви проблеми тревожат световните лидери – има ли общ списък за всички?

Разбира се, това са съвременния тероризъм, екологията и опазване на околната среда. Тези болни теми са в дневния ред на всички държавни глави.

Имаше ли сред вашите събеседници и хора, които демонстрираха: „вижте, аз съм властта“?

Сред управляващите няма много властолюбци в чистия им вид. Ако се срещат такива хора, то това е слабо забележимо. Хората, достигнали да властта обикновено демонстрират, че за тях тя е само инструмент, нищо повече. При американците има понятие political animals – политически животни, или по-точно, политически зверове. Такива са били братята Кенеди, такъв е бил Уинстън Чърчил, дори и Мао Дзъдун. А и Ленин, в края на краищата. Живот в политиката – това е същността на техния живот. Това просто е такъв тип човешка натура. Точно по такъв начин има и хора, които не могат да съществуват извън музиката, литературата. Не всички лидери живеят само заради политиката, но има и такива.

Как смятате, властта придава ли харизматичност на човека?

Харизматичността е качество на личността. Но не на длъжността. Макар че някои не смятат така. Властта е само рамка за личността. Тя може да е от обикновен профил, може да е отрупана със скъпоценни камъни, но тя е само рамка.

А отношението към Русия и към руския журналист влияе ли на процеса на интервюиране?

Влияе. Трябва да ви кажа, че нито един от моите 160 събеседника не си е позволил даже намек за неуважение или пренебрежително отношение към нашата страна. Интересът към Русия е неподправен, дълбок и искрен. Това се относя и за американските лидери Обама и Буш, и за лидерите на малките страни. Русия е уважавана в цял свят като велика държава с изключително богата култура и грандиозна история.

А някой от вашите събеседници проявявал ли е личен интерес към руската култура?

Да, например екс-президентът на Индонезия госпожа Сукарнопутри, дъщеря на бившия президент Сукарно, много обича съветските анимационни филми – тя ги е гледала, когато е идвала в СССР с баща си. Аз й подарих колекция с филмите „Ну, погоди!“ Тя беше във възторг.
На Ариел Шарон, премиера на Израел, който освен това притежава и голяма ферма, му подарих сбруя за кон.

Изведохте ли за себе си формулата на властта за десетте години, през които се излъчва предаването?

Не се наемам да говоря за моите герои, но обобщения отговор, който се намира в моите интервюта е достойнство и отговорност.

А каква е формулата на живота?

Невероятно, за първи път ми задават този въпрос... Тя е същата - достойнство и отговорност.

 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 511

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 464

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 474

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 424

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 544

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 548

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ