28 Март 2024четвъртък15:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ХОЛИВУД, “ЛОЛИТА” И БАЛЕТ

/ брой: 260

автор:Дума

visibility 114

Луис Барт Майер (1884-1957) е основател на киностудиото Metro-Goldwyn-Mayer, на наградата „Оскар” и на Американската Академия на кинематографичните изкуства и науки.



При раждането си малкото момченце е кръстено Лазар. Родителите заедно с двегодишния Лазар се преместват първо в Канада, а по-късно – в Бостън. След като работи известно време в киносалон, Майер решава да открие собствена кинозала. За целта той наема едно здание в Масачузетс. Скоро Майер притежава пет киносалона. По-късно той успява и в продуценстката и в производствена дейност: представя умело бизнес-плановете си пред инвеститори и така основава, първо, киностудиото Metro Pictures, а след това редица други компании. През 1924 г. киномагнатът Маркус Лоу изкупува и слива активите на три успешни кинокомпании - Metro Pictures, Goldwyn Pictures и Mayer Pictures – в корпорацията „Метро Голдуин-Майер” (MGM). Във филми на MGM са се снимали Катрин Хепбърн, Джуди Гарланд, Грета Гарбо и Кларк Гейбъл.

Владимир Набоков
(1899-1977) е известен писател, поет и ентомолог.



Той е роден в аристократично семейство и получава добро образование. През 1917 г. цялото семейство на Набокови емигрира в Германия. Владимир завършва Кембридж, работи в берлински списания и издателства. Първият си роман написва през 1927 г., след което издава още осем произведения, станали популярни в емигрантските среди, а днес се смятат за шедьоври на руската (именно на руската!) литература. Преди началото на Втората световна война писателят заедно със съпругата си от еврейски произход заминават за Америка. Там се налага да премине на английски език в творчеството си. Той пише романи и преподава литература в университета. Първите англоезични романи на писателя не постигат популярност, но „Лолита” спечелва признание и търговски успех. Той превежда „Евгений Онегин” и „Слово о полку Игореве” на английски език и прави редица открития в ентомологията. За себе си Набоков казва: „Аз съм американски писател, роден в Русия; получих образование в Англия, където изучавах френска литература, след което живях петнадесет години в Германия... Главата ми разговаря на английски, сърцето ми – на руски, а ухото ми – на френски”.
Романът е написан през 1955 г. на английски език и за първи път е издаден през същата година в Париж.

Романът „Лолита” е написан в Париж пред 1955 г. на английски език и е издаден през същата година. Той е най-известният от всички романи на Набоков и е в списъка на стоте най-добри романа според списание „Time”.

Айзък Азимов (1920-1992) е известен американски автор на научна фантастика, автор на 500 (!) книги.

„Аз, роботът” е една от най-известните творби на Азимов. Именно Айзък разработва етичния кодекс на роботите и Трите закона на роботехниката.

В англо-американската литературна традиция Азимов заедно с Артър Кларк и Робърт Хайнлайн се смятат за „Големите трима” на писателите на научна фантастика. Исаак Озимов е роден в Могилевска губерния, като няколко години по-късно родителите му емигрират в Щатите, където отварят сладкарница. Той получава магистърска степен по химия, но не успява да вземе и докторска титла заради войната. През 1942 г. той работи в експериментална станция във Филаделфия, където се труди и Робърт Хайнлайн. След войната Азимов прави сериозна научна кариера, но той е по-известен като писател. Първият му успех идва с разказа „Идването на нощта”.

Михаил Баришников е балетмайстор и балетен артист.



Той е роден в Рига през 1948 г., танцува в Ленинградския театър на операта и балета „Киров” до 1974 г., след което избягва по време на турне на театъра в Канада. По-късно работи в трупата на „Американския театър на балета” като солист и директор. Той оказва съществено влияние на американската и световна хореография, снима се в киното, участва в постановки на Бродуей.


 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 194

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 218

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ