26 Април 2024петък17:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Музика отдалече

/ брой: 260

автор:Дума

visibility 240

СЕРГЕЙ РАХМАНИНОВ (1873-1943) е велик руски композитор, пианист и диригент.



Той е роден в района на Новгород в семейство на музиканти. На 9 г. постъпва в класа по фортепиано в Консерваторията в Санкт-Петербург, след което продължава образованието си в Московската консерватория, която завършва с голям златен медал и ... първата си опера – „Алеко”, по произведението на А.С.Пушкин „Цигани”. По-късно работи много и изнася концерти, а през 1917 г. емигрира в Европа. Година по-късно се премества в Ню-Йорк. През Втората световна война изнася няколко концерта в САЩ, средствата от които изпраща в родината си за да помогне на народа си в борбата с врага.

ВЕРНЪН ДЮК (1903-1969)
е автор на известните бродуейски хитове Autumn in New York, April in Paris, изпълнявани по различно време от Луи Армстронг, Франк Синатра, Били Холидей и много други. Дюк влиза в Залата на славата на „Грами” и става популярен композитор в Америка и Франция.



Неговото истинско име е Владимир Дукелский и е роден в Минска губерния. На 10 г. (!) Дукелский постъпва в Киевската консерватория в курса на известния музикант и диригент Рейнголд Глиер. През 1919 г. неговото семейство емигрира в чужбина. Първата творба на Дюк е партията за роял за „Рапсодия в стил блус” на Гершуин. Именно Гершуин дава съвет на начинаещия композитор да приеме псевдоним, който да е по-благозвучен за американската публика. Своите сериозни произведения обаче авторът подписва с „дългия вариант” на името си – Владимир Дукелский.
През 1924 г. Вернън Дюк заминава за Париж, където работи заедно с Игор Стравински и Сергей Дягилев. През този период Дюк съчинява основната част на балета „Зефир и Флора”. През 1929 г. той се връща в Ню-Йорк. Най-известният мюзикъл на Дюк е „Небесна къща”.
Дукелский често се обръща към руското културно наследство. Той пише музика по произведения на Манделштам, Ломоносов, Державин, Пушкин, Тютчев, Кузмин, Ахматова, Блок и др. През 1958 г. излиза неговата опера „Господарката-селянка” по мотиви на произведението на А.С.Пушкин.

ИГОР СТРАВИНСКИЙ (1882-1971)
е велик композитор, диригент и пианист от ХХ век. Той е роден в Ораниенбаум.

Участници в балета на Игор Стравински „Аполон Мусагет” Любов Черницова, Алиса Никитина, Александра Данилова, Фелия Дубровская и Сергей Лифар.

Игор Стравински се обучава при Римский-Корсаков. Именно под неговото ръководство композиторът написва „Фойерверк” за оркестър, след което получава предложение да работи с Дягилев.
Така се появяват трите балета, които донасят световна известност на Стравински – „Жар-птица”, „Петрушка” и "Пролетно тайство". По времето на Втората Световна война Стравински се премества в Америка.
Именно там той създава своите Requiem Canticles за контраалт и бас соло, хор и оркестър, които се смятат за творческия връх на Стравински.

Джордж Гершуин (1898-1937)
е автор на оперите Porgy and Bess и Blue Monday, мюзикъла Strike Up thе Band.

Той е роден в семейство на имигранти от Беларус. Истинското име на композитора е Янкел Гершовиц. Започва кариерата си като скромен акомпаниатор. Много скоро той става известен на Бродуей. Неговата най-успешна постановка е Of Thee I Sing, за която Гершуин заедно с брат си Айра получават Наградата на Пулицер.

Дмитрий Темкин (1894 -1979)
е американски композитор от руски произход.
Той дава голям принос за развитието на жанра на филмовата музика
През 1921 г. Темкин емигрира в Берлин, а през 1924 г. заминава на турне в Париж, откъдето, по съвета на Федор Шаляпин, се премества в САЩ. Там той става известен композитор и два пъти получава „Оскар” за филмовата си музика.

 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 317

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 208

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 300

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 296

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 259

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 267

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ